Zkušený bankéř: Řekové vylákali půjčky podvodem. Nikdy neměli patřit do eurozóny. Klobouk dolů, pane Fico

24.07.2015 10:01 | Zprávy

K žádnému odsuzování krvelačných a nelítostných kapitalistických bank nesáhl zkušený bankéř Bohumil Studýnka při zamyšlení nad zadluženým Řeckem. Nikdo prý nemohl očekávat, že suverénní stát, člen Evropské unie, člen NATO, jedna z kolébek bankovnictví od starověku se bude chovat jako bezskrupulozní trhovec a kupčík. Nezodpovědní Řekové vylákali půjčky podvodem a nasekané dluhy spotřebovali navíc zcela rozhazovačně.

Zkušený bankéř: Řekové vylákali půjčky podvodem. Nikdy neměli patřit do eurozóny. Klobouk dolů, pane Fico
Foto: pixabay.com
Popisek: Řecká krize - ilustrační foto

Od jásotu řeckého obyvatelstva po odmítnutí podmínek věřitelů v tamním referendu neuplynuly ani tři týdny a země je obrazně i doslova na kolenou. V noci ze středy na čtvrtek schválil řecký parlament druhý balík strukturálních reforem, které požadují věřitelé výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu pro předlužené Řecko. Atény se minulý týden po celonočním summitu v Bruselu dohodly s eurozónou na zahájení rozhovorů o novém záchranném programu v objemu až 86 miliard eur. Podmínkou vyjednávání s věřiteli o této pomoci však bylo, aby řečtí poslanci schválili ekonomické reformy a úsporná opatření, k čemuž už ve dvou krocích došlo.

Převažujícím názorem na příčiny finančních potíží Řecka je, že jeho obyvatelstvo si dlouhodobě žilo nad poměry s přesvědčením, že „to nějak dopadne“. Ale nechybí ani hlasy, že počátky řecké krize jsou spjaty s tím, jak francouzské a německé banky úvěrovaly řeckou ekonomiku, a to jak soukromý, tak veřejný sektor. Podle nich mají odpovědnost obě strany – ten, kdo si půjčuje, i ten, kdo půjčuje. Ekonomka Ilona Švihlíková tvrdí, že hlavní vinu na rostoucím dluhu Řecka mají věřitelé, ale i bývalé řecké vlády, které akceptovaly podmínky půjček. Expert v oboru financí a mezinárodních ekonomických vztahů Bohumil Studýnka je však přesvědčen, že půjčky byly vylákány Řeky podvodem a z nezodpovědnosti.

Na dluhy musí být dva, ne jen krvelačné a nelítostné kapitalistické banky

„Nedá se jen říct a podsunovat výrok, že Řecku ‚napůjčovaly‘ nebo ‚vnutily‘ úvěry krvelačné a nelítostné kapitalistické banky. Na dluh musí být vždycky dva. A ne pod nátlakem, což problémem žádné ze stran nebylo. Řekové si půjčovali zcela dobrovolně a nadbytečně,“ zdůrazňuje pro ParlamentníListy.cz Bohumil Studýnka, jenž v minulých letech zastával funkci generálního ředitele GE pro Česko a Slovensko, výkonného ředitele Deutsche Bank AG Praha nebo také poradce v ústředí Deutsche Bank. Je autorem řady odborných textů a knih, po roce 1990 působil také jako náměstek ministra pro hospodářskou politiku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Lidé jako Foltýn si nezaslouží, že jejich předky Sověti zachránili před vyhlazením od Němců.“ A Vidlák ještě přidal

4:46 „Lidé jako Foltýn si nezaslouží, že jejich předky Sověti zachránili před vyhlazením od Němců.“ A Vidlák ještě přidal

VIDLÁKŮV TÝDEN Oslavy konce 2. světové války se nenesou v souladné atmosféře. „S prominutím, lidé ja…