Znám desítky případů, kdy policisté i státní zástupci obžalovali nevinné. Profesorka Válková k Čapímu hnízdu a k omezování svobody kvůli „nenávisti“

06.12.2017 10:25 | Zprávy

ROZHOVOR „Pokud bych se měla vyjádřit ke stavu závislosti či nezávislosti policie a státního zastupitelství na politicích, tak skutečně existovaly doby, kdy politik zavolal určitému justičnímu funkcionáři a kauza se v rámci možností zametla pod koberec,“ konstatuje bývalá ministryně spravedlnosti a rektorka Vysoké školy podnikání a práva Helena Válková. „Nyní se kyvadlo vyklonilo na opačnou stranu. Státní zástupci by nejradši vybudovali další moc ve státě, ale to není možné. Už z názvu vyplývá, že zastupují stát a tudíž nemohou postupovat svévolně. Ke každé pravomoci musí být přiřazena i odpovědnost. Tu ale oni nemají dle mého přesvědčení v takové míře, která by odpovídala jejich pravomocem,“ dodává expertka na českou legislativu.

Znám desítky případů, kdy policisté i státní zástupci obžalovali nevinné. Profesorka Válková k Čapímu hnízdu a k omezování svobody kvůli „nenávisti“
Foto: Vít Hassan
Popisek: Helena Válková na kampani ANO

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček se ,,blýskl“ výrokem, že pro vydání Babiše a Faltýnka bude hlasovat až ve chvíli, kdy zde bude nezávislá policie a justice. Sdělil též, že teď, když je Babiš kandidátem na premiéra, je v zájmu Česka ho nevydávat, neboť je důležitý. Radek Vondráček byl za tyto výroky kritizován, připojujete se k té kritice? Anebo byla a je stále naše justice ovlivňována různými politiky? Něco podobného naznačoval nedávno i ministr spravedlnosti Pelikán v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo...

Já nekritizuji obecně policii a systém státního zastupitelství. Ale znám desítky případů, kdy policisté i státní zástupci obžalovali a obvinili nevinné lidi. Za tato pochybení zaplatí stát miliony, nespravedlivě obvinění to zaplatili svým zdravím a dobrou pověstí – ale ti, kteří to způsobili, nezaplatili ani korunu. Dokonce jim to nikdo ani nevytknul. To považujete za normální a správné? Pokud ano, změníte názor, až něco takového potká i vás.

Pokud bych se měla vyjádřit ke stavu závislosti či nezávislosti policie a státního zastupitelství na politicích, skutečně existovaly doby, kdy politik zavolal určitému justičnímu funkcionáři a kauza se v rámci možností zametla pod koberec. Nyní se kyvadlo vyklonilo na opačnou stranu. Státní zástupci by nejradši vybudovali další moc ve státě. Ale to není možné. Už z názvu vyplývá, že zastupují stát, a tudíž nemohou postupovat svévolně. Ke každé pravomoci musí být přiřazena i odpovědnost. Tu ale oni nemají dle mého přesvědčení v takové míře, která by odpovídala jejich pravomocem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jan Štěpán

Komunisté

Myslíte, že SOCDEM pomůže se dostat Komunistům zpět do Sněmovny? Podle mě je to přesně naopak. A vás se ptám, proč myslíte, že řada voličů i dnes volí komunisty? Nemyslíte, že je to i vaší vinou, protože neumíte dělat sociální politiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„A vy jste viděl spadlý kabel?“ O čem se mlčí kolem blackoutu

10:21 „A vy jste viděl spadlý kabel?“ O čem se mlčí kolem blackoutu

Jaké byly příčiny pátečního blackoutu v Česku? Pavel Janeček, bývalý předseda představenstva Pražské…