Známý novinář ztrhal Zemana a předpověděl velké problémy budoucí koalici

3. 11. 2013 9:55

ROZHOVOR V politice jsou nyní ideologové a osobnosti s plochým myšlením, takže o nich psát nemá cenu. Prezident Miloš Zeman oslabováním ČSSD sleduje zavedení poloprezidentského systému v zemi. Tak vidí vývoj na politické scéně renomovaný novinář a spisovatel Karel Hvížďala.

Známý novinář ztrhal Zemana a předpověděl velké problémy budoucí koalici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala
reklama

S kým byste ze současné politické garnitury nejraději udělal další knihu rozhovorů?

S nikým, protože to jsou všichni - alespoň jak je mohu sledovat v médiích – ideologové. Mají příliš ploché myšlení, a to je na knihu málo. Ve veřejném prostoru se rýsuje několik výrazných postav a shodou okolností jsou to ženy. Brožová, Bradáčová, Marvanová a Drtinová, za nimi cítím silné příběhy. Umí se vzepřít loveckým družinám, které jsou schopné jen sloužit a dbát na svůj prospěch. S nimi by se dala kniha udělat. Jejich životy jsou plné rebélií, jsou kreativní a individuální. Odmítají být materiálem pro sny druhých a naplňují jen své sny. Mají sílu k ius resistendy, ovládají právo odporu. Svou energii napřely do boje za dodržování pravidel, protože vědí, že to je důležitější než sama pravidla, která my tak rádi stále měníme. Kniha by se s nimi ale dala udělat až opustí funkce a budou moci hovořit zcela svobodně.

Už jste udělal knihu - rozhovor třeba s poslancem Karlem Schwarzenbergem. Co on pro vás znamená?

Karla Schwarzenberga jsem zpovídal v letech 1988 a 1989 jako emigranta se silným příběhem, a ne jako politika. Později mě na něm zaujalo, že dlouho po návratu do Čech nepotřeboval měnit své staré názory. Když vstoupil do politiky, byl samozřejmě nucen činit kompromisy, a to ho trochu jinak přibrousilo. Náš problém je v tom, že se pak i na takovéto osobnosti díváme morálním rastrem a nechápeme, že politika je o prosazování možného a ne o morálních ideálech.

Ale s některými politiky jste knihy přesto udělal. S Václavem Havlem, Václavem Klausem a Janem Švejnarem…

Ano, s Václavem Havlem jsem ale Dálkový výslech dělal po jeho návratu z kriminálu v letech 1985 a 1986, kdy byl jenom disidentem a druhou knihu Prosím stručně jsme spolu připravili po jeho odchodu z politiky. Knihy rozhovorů s Václavem Klausem a Janem Švejnarem jsou výjimkou. Dělal jsem je ale proto, že jsem ta léta, kdy vznikaly, považoval za klíčová a vyjadřoval jsem tak jako novinář svůj občanský postoj. Pana Klause jsem podpořil v roce 1992 kvůli jeho ekonomické reformě a pana Švejnara kvůli tomu, že jsem rok 2008 vnímal jako klíčový bod možné změny. V souboji mezi pány Klausem a Švejnarem jsem viděl poslední vážný pokus oprostit se od klientelismu prorůstajícího do politiky, který se ovšem vítězstvím Klause nepovedl a nás dovedl až do dnešní situace. Umožnil po letech i zvolení pana Zemana, kterého vehementně podporoval v prezidentském souboji proti Karlu Schwarzenbergovi právě pan Klaus a zemi přivedl až do dnešní krize. Jednou bude toto období popsáno jako zrada na takzvané sametové revoluci. Nově vytvořené mocenské struktury se brání pozitivní změně úplně stejně, jako straničtí funkcionáři KSČ na konci osmdesátých let a užívají k tomu stejných prostředků. Je třeba ale dodat, že si za to můžeme sami, protože nevyužíváme jako občané již jednou zmíněné právo odporu. Obě totality, hnědá i rudá nás zmrzačily a i naši noví politici toho bezskrupulózně využívají. Vyrostli v minulém systému a jen jeho praktiky recyklují.

O Miroslavu Kalouskovi ještě žádná kniha nevyšla. Proč ne?

Nevím. Já bych ji udělat nemohl, protože nenese žádné poselství, je jen chytrý rétor a politik, což na knihu nestačí. Každá dobrá kniha stojí na příběhu, který tomuto muži chybí.

Je v tuzemském Parlamentu nějaká výrazná osobnost?

To nejsem schopen posoudit, neznám ty lidi tak dobře.

Co podle vás dnešní Poslanecké sněmovně vzešlé z voleb nejvíce schází?

To, že jí prezident nedovolí, aby se rychle sešla a mohla začít řádně pracovat. Máme dle Ústavy přece nezodpovědného prezidenta, za kterého má ručit vláda, a ta je v demisi. Protahovat tento stav je nezodpovědné.

Byl jste výsledkem voleb zarmoucen, nebo potěšen a proč?

Ani jedno, ani druhé. Překvapil mě jen velký úspěch lidí od Andreje Babiše. Lidé je delegovali do politiky, i když politikou dle svých hesel pohrdají. Například heslo: Nejsme jako politici! Makáme.

Myslíte si, že bude v Poslanecké sněmovně místo pro širší konsenzus na, pro tuto zemi důležitých, tématech, jako byly dříve třeba důchodová reforma nebo církevní restituce? 

Nevím, spíš ne. A pokud k němu dojde, bude muset sociální demokracie hodně slevit ze své levicovosti, čímž zase přijde o část svých voličů, což bude špatně, protože budou pak zlikvidované obě velké tradiční strany, ODS i ČSSD. A podobně ANO má elektorát z půlky pravicový a z půlky levicový. Přikloní-li se na jednu stranu, začne ztrácet na druhé straně. Z toho mi vychází, že možná koalice bude velmi křehkým tělesem. Pro ANO by bylo nejlepší, kdyby zůstala v opozici a postupně se etablovala jako řádná politická strana. Nehledě na KDU-ČSL, která, pokud bude ve vládě, bude mít zase problém se snahou ČSSD nějak zvrátit církevní restituce.

Rozpadá se pučem a nesnášenlivostí Bohuslava Sobotky s Michalem Haškem ČSSD? 

Strana se zatím nerozpadá, ale poukazuje na velký nadnárodní problém. Vzhledem k postupující federalizaci Evropy nabývají na síle regiony a oslabují se centra. Pan Hašek zastupuje regiony a pan Sobotka centrum. A tuto situaci se snaží využít ve svůj prospěch prezident, který sleduje úplně jiný cíl, zavést poloprezidentský systém. Je přesvědčen o sobě, že všechno ví nejlépe, a tím ohrožuje náš křehký demokratický systém.

Jak podle vás dopadne složení koalice?

Z toho, co jsem řekl, je zřejmé, že netuším!

Nemyslíte si, že příště bude v Poslanecké sněmovně třeba deset stran a nevyřešil by to většinový systém?

Větší roztříštěnost by nahrávala jen prezidentovi, protože by se sněmovnou mohl snáze manipulovat, zvlášť, když bude vláda sestavená pouze z jeho příznivců. Za situace, kdy v zemi neexistují dvě stabilní tradiční strany, by ani většinový systém nic nevyřešil.

Nehrozí v Česku anarchie a chaos?

To snad ne, ale hrozí ztráta autority ústavních institucí, a tím pádem i větší znechucení z politiky, jako řádného řemesla, které se zabývá správou země ve prospěch svých občanů a ne politických stran a jejich loveckých družin, jejichž zástupci, pánové Mynář a Nejedlý z Lukoilu, sedí přímo na Hradě.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Průmyslník Špicar: Rok 2020 zvládli živnostníci dobře. Nezbývá, než doufat

16:21 Průmyslník Špicar: Rok 2020 zvládli živnostníci dobře. Nezbývá, než doufat

ROZHOVOR „Chci věřit, že je tím posledním,“ říká o právě skončeném lockdownu v rozhovoru pro Parlame…