Kníže v duelu se Zemanem vyjel na válečného hrdinu: Vy neargumentujete!

24.01.2013 21:50

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se ve čtvrtek večer střetli při posledním televizním duelu před druhým kolem voleb hlavy státu. Debata byla plná mnoha tvrdých střetů i napjatých emocí.

Kníže v duelu se Zemanem vyjel na válečného hrdinu: Vy neargumentujete!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Živé vysílání z divadla Hybernia v Praze přineslo finální utkání Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga v boji o Hrad
reklama

Tvrdý střet v duelu podle očekávání přišel při tématu Benešových dekretů. Podle Schwarzenberga je žádoucí, aby se v debatě nezabývali historickými tématy. Prý nikdy nezpochybňoval dekrety, ani nemluvil o genocidě a do Zemana se proto opřel.

Miloš Zeman však reagoval pohotově. „Pane ministře, každý mohl sledovat tu televizní diskusi, takže nepotřebuje mě jako překladatele vašich výroků. Vyzval jsem vás, abyste uznal, že jste v tom ujel, což jste neudělal. V sobotním deníku Právo jste Benešovy dekrety označil za ostudu českých dějin,“ opáčil se stejnou razancí.

Anketa

Takže tedy... Kdo má být prezidentem?

70%
hlasovalo: 149886 lidí

Schwarzenberg hájil Drábkovy reformy

Moderátor Václav Moravec knížeti namítl, že ač ho v kampani podporuje hodně umělců, Ministerstvo kultury v gesci TOP 09 a Starostů se ke kultuře příliš dobře nechová. „Jak napsal filozof Václav Bělohradský: Kulturní fronta olizuje nohu, která ji kopla“.  „Ale my jsme na Ministerstvo kultury nikoho vybírali,“ bránil se Schwarzenberg, že TOP 09 nedodala nikoho. Tento resort je prý pod taktovkou Starostů a nezávislých. Na to se ozval hlasitý smích a bučení z publika.

„Je to alibismus, který vám mohou voliči vytýkat,“ zareagoval Moravec. „Jaromír Drábek byl za naši stranu a tam cítím jistou politickou odpovědnost, ale jisté reformy byly nutné. Důchodová reforma je nutná, jinak nebudeme schopni platit důchody. Ještě reformy bohužel nejsou dokončeny. Úsporná opatření byla nutná,“ hájil kníže úsporné kroky Nečasovy vlády.

„Poprvé jsem se teď dozvěděl, že v koaliční vládě Petra Nečase je ještě jedna strana navíc,“ poznamenal ironicky Zeman na Schwarzenbergovu výmluvu na Starosty a nezávislé.

Zeman by na Hradě provětral ochranku

Řeč přišla i na to, že Miloš Zeman během kampaně několikrát zmínil, že v případě svého zvolení by uvažoval o ponechání současného kancléře Jiřího Weigla v Kanceláři prezidenta republiky. „To jsem řekl proto, že musíme skončit praxi, že když někam přijde politik, přivede si tam kamarády, bez ohledu na jejich kompetence. Pan Weigl byl deset let kancléřem, a tedy asi ovládá profesionální úřednické řemeslo. Pokud by se ale prokázalo, že v něčem pochybil, tak bych to vzal v potaz,“ sdělil Zeman.

Tyto úvahy však podle něho nejsou podstatné. „Teď o tom uvažuji asi tolik, jako kdybych přemýšlel, kdo bude na Hradě vrchním zahradníkem,“ podotkl Zeman a k případným personálním otázkám zmínil snad jen ochranku prezidenta, kde by udělal změny.

K tomu se snažil Karel Schwarzenberg přispěchat s poukazem na to, že se před lety právě Weigl údajně tajně sešel s Miroslavem Šloufem. „Kdyby bylo tajné, tak by se asi setkání konalo někde v podzemí a ne ve veřejné restauraci,“ řekl okamžitě Miloš Zeman. „Stane-li se prezidentem Karel Schwarzenberg, bude Kalousek prvním vicepremiérem a šéfem TOP 09 a tedy asi i častým návštěvníkem na Hradě,“ dodal.

Velbloud je kůň, který prošel parlamentem

Prezidentští finalisté také řešili, v jakém duchu by se neslo jejich první vystoupení ve sněmovně. „Daleko raději než o morálce bych mluvil o konkrétních zákonech a za stěžejní zákon pokládám ten o prokázání původu příjmu a majetku včetně možnosti zabavení nakradeného majetku. Chápu, že má prezident omezené možnosti, ale pak bych považoval podstatnou část svého prezidentského údělu za splněnou,“ vyzdvihl Zeman jeden z hlavních bodů svého programu.

Karel Schwarzenberg mluvil o tom, že je potřeba zrušit zbytečné zákony, které jen zvětšují byrokracii. „Velbloud je kůň, který prošel parlamentem,“ komentoval vtipně Zeman známé poslanecké přílepky zákonů.

Debata se nevyhnula ani pro knížete palčivému tématu. Jeho bývalému podřízenému úředníku Jakubu Klouzalovi, který upozornil na korupci na jeho ministerstvu a byl s vědomím Schwarzenberga vyhozen. „Poukázal jsem na to, že Jakub Klouzal na vás podává trestní oznámení a je kryt protikorupčním fondem Karla Janečka,“ řekl Zeman. Na to kníže opáčil, že prý podnět předal policii a ta to odložila. To však naprosto neodpovídá tvrzení Klouzala, který ve čtvrtek uvedl, že si ministr od něho nepřevzal potřebnou dokumentaci, i když mu o ní říkal, takže policie mohla těžko něco šetřit.

Závěrečnou částí debaty byly interpelace příznivců na protikandidáty jejich favoritů. Dcera Miloše Zemana Kateřina se zeptala knížete, proč jako ministr zahraničí podporoval smlouvu ACTA, která měla cenzurovat internet a hrozilo i zabavování soukromých počítačů, mobilů a přehrávačů. „To bylo potřeba z důvodu zabezpečení autorských práv,“ komentoval stručně šéf TOP 09.

Věra Čáslavská se naopak rozhořčeně ptala Zemana, proč žádal o podporu u KSČM, kterou označila za zločineckou organizaci. „Sakra, paní Čáslavská, vy jste v roce 1968 svoji olympijskou medaili věnovala generálnímu tajemníkovi KSČ Alexandru Dubčekovi, pokládala jste ho za zločince?“ stačil sotva doříct Zeman za bouřlivých ovací ze sálu.

Kníže vyjel po válečném hrdinovi. Prý ho urazil

„Chtěl bych vás upozornit, že jsem do KSČ vstoupil za Pražského jara a byl vyloučen pro nesouhlas s okupací a normalizací a dvacet let jsem nemohl učit a publikovat,“ připomněl ještě Čáslavské Miloš Zeman.

Další otázku pokládal naopak ministru Schwarzenbergovi válečný hrdina Pavel Vranský, který bojoval u Tobruku a v britských RAF za svobodu Československa. „Mohl byste mi vysvětlit, proč jste považován za čestného člověka, když jste tehdy prohlásil, že z vlády buď odejde Čunek nebo vy? Zůstal jste s ním ve vládě. Proč jste dříve souhlasil s amnestií a pak ji odsoudil? Proč jste hlasoval pro důchodovou reformu, zvýšení DPH a jiné zákony a opatření, které nejvíce pociťují občané s nízkými příjmy?“ ptal se válečný veterán.

„Protože jsem je považoval za potřebné ke stabilizaci našeho rozpočtu, abychom se nedostali do situace Řecka či Maďarska. U pana Čunka byl problém, že se nepodařilo situaci objasnit,“ komentoval. „Můžete mi tedy říct, zda vám v takovém případě nejde spíš o funkce?“ ptal se ještě Vranský.

„U člověka vašeho věku mě překvapuje, že neargumentujete, ale urážíte,“ vyjel tvrdě kníže po válečném veteránovi a značná část publika mu to dala náležitým bučením najevo.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…