Kvůli EET zdraží pivo o pětikorunu, varuje podnikatel. Šíříte propagandu a nenávist, vzkazuje mu přes PL Andrej Babiš

14.10.2016 10:29

Elektronická evidence tržeb (EET) má začít fungovat už od prvního prosince. To ovšem nebrání tomu, aby zarytí odpůrci tohoto opatření nadále upozorňovali na údajná vážná úskalí a negativa, která to přinese. Více o tom nedávno promluvil zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET, na jehož slova pro ParlamentníListy.cz reagoval obsáhle vicepremiér a autor EET Andrej Babiš.

Kvůli EET zdraží pivo o pětikorunu, varuje podnikatel. Šíříte propagandu a nenávist, vzkazuje mu přes PL Andrej Babiš
Foto: hkstrategies.cz/CC
Popisek: EET, elektronická pokladna. Ilustrační foto.

Byznysmen Boleslav Buzek, který nedávno poskytl rozhovor pro nově vzniklé Seznam zprávy, podniká v informačních technologiích a jeho firma se teoreticky na uvedení EET do praxe mohla podílet. Jenže Buzek dělá přesný opak. Investoval vlastní prostředky do boje proti tomuto opatření a vede nejvýraznější občanskou iniciativu Radostné Česko bez EET.

Seznamu během rozhovoru řekl, že podle něho evidence tržeb nakonec platit stejně nebude. A pokud ano, dojde k jejímu zrušení, protože až lidé v praxi uvidí zničující důsledky tohoto podle něho „temného experimentu“, vzbouří se a donutí politickou garnituru vše zrušit.

EET je podle Buzka jakýsi opak progresivního zdanění, protože prý nejvíce zasáhne ty nejmenší podnikatele a živnostníky. Na rozdíl od progresivního zdanění, kdy bohatší platí vyšší daně. Náklady na pořízení a provoz EET, jak podnikatel dále uvedl, povedou k trvalému zvýšení cen zboží a služeb. Například půllitr piva dle jeho tvrzení podraží o pětikorunu.

NA STRÁNKU SE PODÍVEJTE ZDE

Redakce ParlamentníchListů.cz oslovila několik politiků, výrazných zastánců i odpůrců tohoto opatření, aby věc okomentovali. Autor celého záměru, první vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš v obsáhlé reakci Buzkovy argumenty odmítá.

„Argumentace pana Buzka je nesmyslná a jeho vyjádření jsou plná lží a polopravd. Je mi to líto, protože na rozdíl od podnikatelských uskupení, která s námi vedou o EET rozumnou debatu a pomáhají nám podnikatele pravdivě informovat, je jeho propagandistická stránka na Facebooku jen nástrojem šíření strachu a nenávisti mezi podnikateli. Co příspěvek, to lež nebo manipulace,“ sděluje jednoznačně Andrej Babiš pro PL.

EET podle něho není rozhodně namířena proti malým podnikatelům. „Naopak, těmto podnikatelům může nejvíce pomoci! Právě drobní podnikatelé ve městech i na venkově jsou nejvíce ohroženi nepoctivou konkurencí, která jim díky krácení daní bere zákazníky a žene je do krachu. Jsou to malí a střední podnikatelé, kteří nejvíce volají po narovnání konkurenčního prostředí, po tom, aby se konečně podnikalo férově. Proto EET podporuje například Asociace českého tradičního obchodu, která sdružuje malé obchůdky, večerky a koloniály, často ve venkovských oblastech. EET má také podporu Asociace malých a středních podniků a živnostníků, u které je už z názvu vidět, za koho bojuje,“ reaguje ministr financí.

„Co se týká nákladů na evidenci, má právě EET dvě obrovské výhody proti zavedení fiskálních registračních pokladen. Za prvé – každý podnikatel si může svobodně vybrat zařízení podle velikosti svého podnikání a podle funkcí, které požaduje. Proto budou náklady přiměřené obratu podnikatele – jinou pokladnu bude potřebovat hypermarket a jinou malá cukrárna. Všichni OSVČ si také mohou odečíst slevu na dani 5000 Kč, která pokryje náklady na nejjednodušší zařízení. Za druhé – a to je stále málo vnímáno – kdo již dnes používá elektronickou pokladnu nebo třeba tablet s tiskárnou, nemusí si nic pořizovat, jen si nechá upravit software v pokladně,“ argumentuje Babiš.

Všechny náklady na EET budou, jak šéf ANO pokračuje, samozřejmě daňově uznatelné. Navíc prý restauracím, jídelnám, bufetům apod. klesne sazba DPH z 21 na 15 % a to samo o sobě dokáže restauraci zaplatit náklady na EET.

„Takže pokud někdo zdraží, bude to spíše na pokrytí nákladů, se kterými se dříve nepočítalo – daně, oficiální mzdy personálu. Ano, EET bojuje i proti černým penězům a výplatám do kapsy, díky nimž má často servírka v restauraci mizernou mateřskou, nemocenskou a hlavně v budoucnu důchod,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz.

„A zrušení EET opozicí, kdyby vyhrála volby? Za prvé, nevěřím, že by to udělala, to jsou jen silácké řeči. A za druhé – lidé nejsou hloupí a vyberou si, jestli chtějí nízké daně placené férově všemi, nebo vysoké daně, které zaplatí skupina, s prominutím, ‚poctivých blbců‘. Při vstupu do EU jsme měli sazby DPH 5 % a 19 % (připomínám, že ve snížené sazbě jsou potraviny, teplo, vodné a stočné a další základní životní potřeby). Za vlády Nečase se už platilo 15 % a 21 %,“ uzavírá svoji odpověď Andrej Babiš.

Senátor a nově zvolený zlínský krajský zastupitel Ivo Valenta, který proti zavedení EET brojí od samého počátku, argumenty podnikatele Buzka podpořil. S těmito tvrzeními se naprosto ztotožňuji. EET bude mít nejhorší dopad právě na malé podnikatele, kteří si již nyní se svým výdělkem na živobytí sotva vystačí. Další nadbytečné náklady na podnikání již ale neunesou. Mluvím například o lidech prodávajících své domácí výrobky na různých trzích, o drobných řemeslnících, ale také malých venkovských hospodách atd. Pro stát je přece lepší, když se tito lidé o sebe postarají sami a jsou na státu nezávislí, když nestojí frontu na pracovním úřadě. Po zavedení EET a dalších byrokratických nesmyslů se ale tento scénář bohužel začne naplňovat. A státu to nic dobrého nepřinese. Vždyť i sama sociální demokracie již v tuto chvíli zpochybňuje očekávaný daňový výnos EET.“

A pokračuje: „Pokud jde o předpokládaný další vývoj – pravice se tím, že EET zruší, nijak netají. Jestliže tedy příští vláda bude pravicová, předpokládám, že se tak stane. Jsem zvědav, kdo potom zmařenou investici do EET všem podnikatelům zaplatí. Koneckonců stát by ji měl platit již nyní. Nevidím totiž důvod, proč by si podnikatelé sami měli kupovat kontrolní zařízení, které pro své podnikání nijak nepotřebují, ale které si pořídí jen kvůli neschopnosti státu došlápnout si na pár podvodníků. Vláda měla s účinností EET jednoznačně počkat až po volbách. Já sám jsem to navrhoval v Senátu a mám pro to dva argumenty. Žádná ze současných vládních stran před minulými volbami o zavádění EET nic neříkala. Kromě toho, jak jsem již uvedl, existují zde i politické síly, které EET chtějí zrušit. Pak nechť tedy rozhodnou sami voliči svými hlasy nepřímo také o tom, zda tento systém má být zaveden, či nikoliv. To považuji za férové.“

Také poslankyně ODS Miroslava Němcová činnost byznysmena a zakladatele iniciativy Radostné Česko bez EET vítá. „S argumenty pana Buzka ohledně likvidace drobných živnostníků zavedením EET naprosto souhlasím. Pokud příští volby vyhraje Andrej Babiš, EET nezruší. Spíše čekám, že proti živnostníkům ještě přitvrdí, protože v mnoha oborech představují nežádoucí konkurenci jeho firmám. Ve Sněmovně proti EET byly ODS a TOP 09. Obě strany oznámily, že pokud ve volbách uspějí, EET zruší,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Němcová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

JUDr. Pavel Staněk, MBA byl položen dotaz

Uprchlíci

Dobrý den, asi chápete, že jako normální pracující nemám čas sledovat všechny politické stránky nebo třeba weby institucí, proto mám rád třeba PL, kde je vše na jednom místě. Dnes jsem narazil na vaši odpověď ohledně uprchlíků. Na jednu stranu v ní uvádíte, že jsou na MV uvedena čísla, kolik bylo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…