Zvol si info. Studenti chtějí bránit šíření dezinformací a propagandy

23.12.2016 14:39

Devět nadšených studentů Masarykovy univerzity se rozhodlo založit projekt, který pomocí jednoduchého návodu učí mladé lidi, jak rozeznávat dezinformační a pochybné články na internetu. Projekt Zvol si info se snaží zabránit šíření dezinformací a propagandy, neboť dle členů je alarmující.

Zvol si info. Studenti chtějí bránit šíření dezinformací a propagandy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

„Problém současné propagandy je, že ne nutně někoho přesvědčuje o změně názoru – spíše se snaží čtenáře na internetu utopit ve spoustě alternativních variant pravdy a nepravdy. A to do takové míry, že lidé začnou být apatičtí naprosto ke všemu, co se okolo nich děje,“ uvedl pro serveru E15 Ondřej Chlupáček. Kromě webových stránek se již studenti také snaží přednášet na středních školách.

Média mají podle Chlupáčka v dnešní době obrovskou moc. „Nejenže ovlivňují názory lidí, ale často je i utváří. A ve chvíli, kdy si lidé utváří názory na základě lží, falešných zpráv a dezinformací, tak z toho nikdy nemůže vzejít nic dobrého,“ zmínil například brexit, kdy jedním z taháků kampaně za opuštění Velké Británie EU byly informace o financích, které hned druhý den po brexitu Nigel Farage popřel.

Původní text ZDE.

Studenti mimo jiné také vytvořili manuál Surfařův průvodce po internetu. „Při volbě jednotlivých kritérií a přešlapů – Zdroje, Nálepkování, Hra se strachem a emocemi a tak dále – jsme vycházeli z Analýzy manipulativních technik ve vybraných českých médiích od Petry Vejvodové a Miloše Gregora z katedry politologie FSS. Oni právě tato kritéria na jednotlivých serverech hledají a vyhodnocují. A my si je vzali od nich. Takže určitě nejsou vycucaná z prstu, nýbrž jsou akademicky přijatá a relevantní. Zbytek byl ‚common sense‘ a zkušenosti, třeba podrubrika Jak se nenechat zmást,“ zmínil Chlupáček.

„Situace, kdy lidé nejsou schopni odlišit, co je pravda, co ne, co je realita a co fikce, nahrává těm jedincům, kteří nemají s demokracií dobré úmysly. Takže čím víc takových zpráv ve veřejném prostoru je, tím hůř,“ dodal.

Závěrem dodal, že věří, že se situace podaří zlepšit – když lidé budou používat vlastní hlavu a nebudou věřit všemu, co jim zkříží cestu na internetu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…