Říkají mu doktor Zkáza: Shrnul pět věcí, které zničí světové hospodářství

25. 7. 2012 10:57

Americký profesor ekonomie a myslitel Nouriel Roubini, zvaný Dr. Zkáza, odhalil svoji temnou předpověď pro rok 2013. Uvádí v ní několik faktorů, jejichž souběh by mohl zničit globální ekonomiku. Někteří jeho kolegové předpovídají ještě horší katastrofu.

Říkají mu doktor Zkáza: Shrnul pět věcí, které zničí světové hospodářství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Informace z původního rozhovoru pro agenturu Reuters přináší server Česká pozice. Roubini prohlásil, že by se investoři měli připravit na "naprostou ekonomickou smršť", která navrátí USA do recese a dokonce vytvoří reálnou možnost globálního kolapsu.

Ekonom vyjmenoval pět faktorů, které mají potenciál zničit globální hospodářství. A pokud tyto okolnosti nastanou souběžně, vlády si dle Roubiniho rychle uvědomí, že už nemají "žádné další králíky, které by mohly vytahovat z klobouku". Mezi tyto okolnosti patří zhoršování dluhové krize v Evropě, zvyšování daní a výdajové škrty ve federálním rozpočtu USA, velké problémy čínské ekonomiky, zpomalení hospodářského růstu rozvojových zemí a vojenský konflikt s Íránem, který zdvojnásobí cenu ropy.

Ještě horší scénáře

Nejen Roubini je ve své předpovědi pesimistický. I další ekonomové předpovídají pro rok 2013 katastrofický scénář. Například Robert Wiedemer nedávno prohlásil: "Data vypovídají jednoznačně: padesátiprocentní nezaměstnanost, devadesátiprocentní propad akciových trhů a stoprocentní roční inflace... A to vše začne v roce 2012."

Ačkoli se Widemerova tvrzení zatím mohou zdát nerealistická a nemožná, už v roce 2006 se svým týmem předpověděl kolaps amerického hypotečního trhu, kapitálových trhů i spotřebitelských výdajů, což způsobilo USA velké problémy.

Jedním z mála jasných bodů na temném popisu globální ekonomiky je neexistence inflace, přestože se vlády na celém světě stále více zadlužují a centrální banky vytiskly nebývalé množství peněz, píše Česká pozice. To se ale může změnit kvůli tomu, že se pravděpodobně zvýší ceny energetických surovin a potravin, které tvoří základ světového systému.

Problémy v Íránu a sucho v USA

Cenu energetických surovin tlačí nahoru napětí ohledně íránského jaderného programu. A není pravděpodobné, že by tento problém brzy skončil.

Co se týká potravin, americký Středozápad se potýká s největším suchem za posledních několik let. Pokud se sucho udrží, úroda obilnic bude nízká. Následkem prý budou nepokoje kvůli potravinám a politický neklid na celém světě, což vyvolá tlak na vyšší ceny a mzdy.

Dalším velkým problémem je stagflace, tedy stagnující ekonomiky, vysoká nezaměstnanost a růst cen. Vedle současné deflace je to to nejhorší, protože všechny možnosti, jak udržet inflaci, ve skutečnosti zhoršují nezaměstnanost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…