Klaus exkluzivně: Co je vůbec Bruselu do našich prázdnin?

11.08.2010 16:11

Redakce ParlamentníchListů.cz se zeptala prezidenta republiky na to, co říká na nápad Bruselu celoevropsky regulovat školní prázdniny.

Klaus exkluzivně: Co je vůbec Bruselu do našich prázdnin?
reklama
V Česku by mohlo dojít k rozložení letních prázdnin do čtyř měsíců při zachování nynější dvouměsíční délky. S návrhem přišly tuzemské cestovní kanceláře již vloni, ministerstvo školství ho ale zamítlo. Letos však získali podle deníku Právo příznivci takzvaných klouzavých prázdnin vlivného spojence - Evropskou komisi. Jednotlivé kraje by si tak mohly dvouměsíční prázdniny rozložit od června do konce září po vzoru jarních prázdnin, které jsou také klouzavé.

Nápad se nelíbí ani ministerstvu, ani prezidentovi

„Věcně je to samozřejmě hloupost. Je tu ale důležitější věc, kterou je potřeba dodat. Co je Bruselu vůbec do toho, kdy budou u nás a v dalších evropských zemích školní prázdniny? Proč se do toho Brusel plete?" řekl exkluzivně ParlamentnímListům.cz prezident Václav Klaus. 

##MINIPAS 1##

Ministerstvo školství tento návrh Evropské komise rovněž nepodporuje. „Kupříkladu v Německu jsou školní prázdniny v různých spolkových zemích v různých termínech. Česká republika ale není velkou zemí a přinášelo by to pouze zmatek a je to zbytečné. Ministerstvo prosazuje tradiční osvědčený model," řekl redakci mluvčí ministerstva školství Václav Koukolíček.

Školství je záležitost států, ne unie, míní členové ODS

Aby se Brusel pletl do toho, kdy mají být v Česku školní prázdniny, jsou například i členové ODS Ivo Strejček a Jaroslav Kubera.

„Nevěřil jsem vlastním očím. Je to pitomost. Jedna z mála oblastí, do které Brusel zatím nemluvil, byl vzdělávací systém jednotlivých zemí, který je založen odlišných historických, sociálních a kulturních tradicích. Znamená to další krok ke snaze unifikovat vzdělávání v Evropě a vlastně je to další krok ke snaze unifikovat úplně všechno," vyjádřil se o kontroverzním návrhu ParlamentnímListům.cz bývalý učitel a nynější europoslanec Ivo Strejček.

„Já vím, že se budu opakovat, ale opakovat důležité věci je důležité. Ani RVHP si nedovolilo toto nařizovat svým členským státům. Lobby cestovních kanceláří si v Bruselu něco prosadí a my si z toho máme sednout na zadek a máme se tomu přizpůsobovat. Školství tu není ale od toho, aby zajišťovalo zisky cestovek," míní senátor Kubera.

Až čtyřměsíční prázdniny navrhuje Evropská komise

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svérázy podnikání a obchodování v Číně. Nahlížíme do zákulisí Expa postsocialistické Evropy

9:01 Svérázy podnikání a obchodování v Číně. Nahlížíme do zákulisí Expa postsocialistické Evropy

REPORTÁŽ Obavy z kopírování výrobků, ale i velká vděčnost za čínskou pomoc. Takové jsou dojmy report…