Benešov: První vozy již budou moci zajet do parkovacího domu v Nádražní ulici

23. 2. 2021 11:11

V parkovacím domě se nachází 181 parkovacích míst pro motorová vozidla a 50 míst pro jízdní kola. Má tři nadzemní podlaží s možností parkování i na střeše.

Benešov: První vozy již budou moci zajet do parkovacího domu v Nádražní ulici
Foto: wikipedia
Popisek: Benešov
reklama

Dům byl vybudován na místě bývalého nevyužívaného skladiště Českých drah. Společně s výstavbou autobusového terminálu získalo město Benešov funkční, bezpečný a kapacitně dostačující dopravní uzel.

Anketa

Kdo je lepší politik?

71%
hlasovalo: 13431 lidí

Parkovací dům je montovaný betonový skelet a jeho tvar byl víceméně předurčen tvarem pozemku, na kterém se nachází, a dále pak požadavkem, aby v něm prostě zaparkovalo co nejvíce aut. Z podstaty věci se nejedná o konstrukci nijak krásnou, ale funkční, jednoduchou, s jasnými vodorovnými liniemi. Pro pohledové začlenění parkovacího domu do ulice Nádražní architekt zvolil ozelenění části této fasády. Před betonovou stěnou bude osazena ocelová síť, která poslouží jako opora popínavým rostlinám. Jejich zálivku bude zajišťovat retenční nádrž na dešťovou vodu ze střechy parkovacího domu.

O kolik se navýšil počet míst oproti původnímu stavu? Původně zde nebyla umístěna žádná parkovací místa, byla to pouze plocha rampy a pozemků Českých drah, které tolerovaly parkování na jejich pozemcích. Parkovací dům nyní pokrývá plochu, kde mohlo parkovat cca 70 automobilů. Kapacita parkovacího domu je 181 parkovacích míst.

Vjezd do parkovacího domu u budovy Mydlářky je možný pouze ve směru od budovy nádraží ČD, neboť šířka ulice neumožňuje odbočovací pruh při příjezdu od ul. Táborská. Výjezd z parkoviště (cca u budovy OSSZ) je možný oběma směry.

Stavební práce provedlo sdružení firem EDIKT, a. s., a POHL CZ, a. s. U této stavby byla největší komplikací nebezpečná blízkost železniční trati, která samozřejmě musela zůstat v provozu včetně všech vedení a zabezpečovacích zařízení. Finální cena parkovacího domu činí 168 748 180,33 Kč vč. DPH. Navýšení ceny bylo způsobeno zejména obtížnými základovými poměry a rozsáhlejšími demolicemi, které projektant nepředpokládal. Přesto se zhotoviteli podařilo dokončit stavbu ve značném předstihu, a to o 3,5 měsíce dříve.

Provoz autobusového nádraží, parkovacího domu a parkoviště u Agrodatu od 13. prosince 2020
Provoz budovy terminálu od 4. ledna 2021 (včetně pokladen a WC)
Provoz včetně čekací haly – od cca poloviny ledna (čeká se na namontování mříže mezi občerstvením a halou)

Ceník – parkovací dům Benešov ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Písek: V domech s pečovatelskou službou se očkovalo proti koronaviru

17:39 Písek: V domech s pečovatelskou službou se očkovalo proti koronaviru

Více než 200 klientů píseckých domů s pečovatelskou službou bylo během čtvrtka 24. a pátku 25. února…