Berdychová (ANO): Kraj podporuje i ty nejmenší knihovny

20.12.2019 17:56

Částku 9,75 milionu korun rozdělil Královéhradecký kraj mezi knihovny plnící regionální funkce.

Berdychová (ANO): Kraj podporuje i ty nejmenší knihovny
Foto: ANO
Popisek: Martina Berdychová

Prostředky z krajského rozpočtu na rok 2020 zamíří do Hradce Králové, Trutnova, Jičína, Náchoda, Rychnova nad Kněžnou a Kostelce nad Orlicí a zajistí dostupnost veřejných knihovnických a informačních služeb na všech místech v kraji.

Kraj poskytuje podporu jednotlivým knihovnám podle celostátních pravidel. Kromě šesti pověřených knihoven plní část regionálních funkcí i krajská Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, která každoročně uzavírá s pověřenými knihovnami smlouvy stanovující trvalé a aktuální úkoly pro daný rok.

„Regionální služby poskytované knihovnám v menších městech a obcích spočívají především ve vytváření výměnných fondů knih a jejich půjčování, vzdělávání pracovníků a také poradenská činnost. Přispívá to k vyrovnávání rozdílů v kvalitě služeb poskytovaných obyvatelům měst a malých obcí,“ vysvětluje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství a kultury.

Do tohoto systému je v Královéhradeckém kraji zapojeno téměř 400 knihoven. Vedle kraje finančně přispívá i samotná krajská knihovna a dále zřizovatelé jednotlivých knihoven. Takto například v minulém roce přispělo 77 % obsluhovaných obcí a celkem se jednalo o téměř 1,5 milionu korun. Příspěvek pokryl téměř polovinu nákladů na pořízení výměnných fondů. V průměru na obyvatele malých obcí Královéhradeckého kraje se jednalo o částku 9,65 Kč. Cirkulaci výměnných fondů přitom využilo více než 93 % vesnických knihoven a poboček.

Mgr. Martina Berdychová

  • BPP
  • Místopředsedkyně hnutí Východočeši
  • náměstkyně hejtmana

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Praha 2: První ročník participativního rozpočtu startuje

11:27 Praha 2: První ročník participativního rozpočtu startuje

Městská část Praha 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Občané se mohou podílet na…