Beroun: Záchranný program při migraci ropuch v Talichově údolí

20.03.2021 9:41 | Zprávy
autor: PV

Již více než 30 let realizuje Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Berouně ve spolupráci s odborem životního prostředí MěÚ Beroun záchranný program při pravidelné jarní migraci vzácných obojživelníků u rybníčku v Brdatkách - Talichově údolí.

Beroun: Záchranný program při migraci ropuch v Talichově údolí
Foto: mesto-beroun.cz
Popisek: Beroun

Letos, stejně jako v loňském roce, se na akci podílí i Rakovnický ornitologický spolek Fénix s přispěním Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Smyslem akce je pomoci obojživelníkům bezpečně překonat silnici při jejich hromadném tahu, který probíhá v březnu až dubnu, kdy se tito živočichové probouzejí ze zimního spánku a vydávají se do místního rybníčku za účelem rozmnožování. Stovky žab jsou k této pouti vedeny instinktem a snaží se ke svému cíli dostat přes všechna nebezpečí, která jim cestou hrozí. Největším z nich jsou právě vozovky, kde pod koly aut končí velké množství těchto stále vzácnějších živočichů. V Brdatkách se jedná především o ropuchy obecné, jejichž samice do vody nakladou stovky vajíček. Samci je oplodní a později se z nich vylíhnou pulci.

Ochránci přírody proto budují v období tahu obojživelníků na vhodných místech záchytná zařízení. Zde se jedná asi o 300 m dlouhou umělohmotnou fólii. Po jejím obvodu jsou místy do země zapuštěna plastová vědra. Žáby kolem zábrany procházejí a padají do instalovaných nádob. Ochranáři je potom pravidelně ráno a večer kontrolují a chycené ropuchy přenášejí do rybníku. Aby žáby bez úhony přečkaly čas strávený v nádobách a nesužovalo je např. sluníčko, dávají ochránci na dno suché listí nebo trávu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kladno: Dny města rozezní Sletiště

13:44 Kladno: Dny města rozezní Sletiště

Největší kladenský open air festival odstartuje druhý zářijový víkend! Oslavy města se už tradičně u…