Bohumín: Rekonstrukce památníku finišuje, skryjí v něm vzkaz příštím generacím

19.11.2015 19:30

Rovných osmdesát let letos uplynulo od chvíle, kdy v bohumínské městské části Skřečoň odhalili památník válečným obětem.

Bohumín: Rekonstrukce památníku finišuje, skryjí v něm vzkaz příštím generacím
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín

Ten od půlky září prochází komplexní opravou za 380 tisíc korun. Při ní se v útrobách památníku našel hermeticky uzavřený kovový váleček. Ten obsahoval listiny z října roku 1935, kdy skřečoňští obyvatelé památník slavnostně odhalili. Mezi nimi byl program slavnostního odhalení pomníku 28. října 1935, rozestavení spolků a delegací při aktu, proslov starosty a dalších účastníků, členský průkaz spolku pro postavení pomníku, odznak, pamětní listinu a popis Skřečoně i tehdejší doby.

Nález je jedinečný tím, jak skvěle byly dokumenty zachovalé. Další unikát spočívá v informacích, které obsahují. Téměř z nich dýchá atmosféra první republiky. Doby, kdy na dveře klepala druhá světová válka, ale obyvatelé o tom neměli tušení a věřili v lepší zítřky. A i když se lidem nežilo lehce, dokázali se složit na výstavbu pomníku, aby tak vzdali hold svým šedesáti spoluobčanům padlým v prvním světovém konfliktu. Pomník totiž nepostavila obec, ale v roce 1930 založili řadoví občané spolek pro postavení pomníku, měli členské legitimace a platili příspěvky a po pěti letech se jim podařilo nastřádat potřebných 9 200 korun na stavbu. 

„Nález historických dokumentů je ojedinělý. Originály už jsou uloženy ve Státním okresním archivu Karviná. Jejich kopie ale do památníku vrátíme. Zároveň tam našim potomkům přidáme informace o současné době. Poselství příští generaci už napsali nejen starosta a kronikář města, ale také studentky zdejšího gymnázia či členové Klubu vojenské historie Bohumín,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice Pavla Skokanová.

Památník, který se nachází u bývalé polské školy na křižovatce ulic 1. máje a Opletalova, prošel po 80 letech chemickým čištěním, repasí masivních žulových prvků a došlo i na zlacení nápisů. Kromě toho vznikla kopii reliéfu z umělého pískovce, protože ten původní z roku 1935 se už rozpadal. Obnova zahrnovala také sanaci vlhkosti, spárování a hydrofobizaci a ve finále dostane památník ještě antigraffiti nástřik. S opravou odborná firma z Velkých Hoštic právě finišuje, velkou část nákladů na rekonstrukci pokryje dotace ve výši 290 tisíc korun z Ministerstva obrany.

Do oprav památníků investuje letos město 420 tisíc korun. Čištěním, impregnací a ochranou proti sprejerství už prošly původní podstavec pomníku T. G. Masaryka v parku Petra Bezruče v centru Bohumína a tři menší památníky v okolí pošty v Záblatí. U jednoho z nich se také našel svitek, ovšem byl tak rozmočený, že jej nebylo možné přečíst ani zachránit. Za posledních dvacet let investovalo město do opravy historických monumentů 2,4 miliony korun.

K významnému nálezu došlo v Bohumíně v roce 2002 při opravě sochy Jana Nepomuckého ve Starém Bohumíně. V jeho původním podstavci se tehdy našel hotový poklad. Čtyřiapadesát mincí z let 1660 až 1860. Byly mezi nimi mezi nimi krejcary, feniky i stříbrné tolary z Anglie, Maďarska, Toskánska, Puska a Rakouska. Mince, které skončily v muzeu, se do Bohumína vrátí. Budou součástí expozice v opraveném domě Pod Zeleným dubem (bývalý Národní dům) ve Starém Bohumíně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hustopeče: Portál občana můžete vyzkoušet brzy i v našem městě

15:03 Hustopeče: Portál občana můžete vyzkoušet brzy i v našem městě

Projekt „Automatizace a inovace pro město Hustopeče“, o kterém jsme vás informovali v Hustopečských …