Bohumín: Ze Starého Bohumína až do Ostravy na in-line bruslích a kolech po pohodlné stezce

16.04.2021 6:32

Na tohle se cyklisté a in-line bruslaři dlouho těšili. Už letos v létě se dostanou ze Starého Bohumína až do Ostravy po kvalitním povrchu. Město se pustilo do vyasfaltování zbývající nezpevněné části cyklostezky spojující řeky Odru a Ostravici.

Bohumín: Ze Starého Bohumína až do Ostravy na in-line bruslích a kolech po pohodlné stezce
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín

Tři čtvrtě kilometru dlouhá trasa od Antošovické lávky po Vrbickou lávku se dočká vylepšení také díky dotaci z Moravskoslezského kraje. Za stavební práce zaplatí radnice přes 3 miliony korun.

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16366 lidí

Nová cyklostezka o délce 751 metrů a šířce tři metry povede podél řeky Odry mimo automobilovou dopravu v místech, kde dosud byla obslužná komunikace Povodí Odry, která vznikla po povodních v roce 2010. „Bruslaři, kteří dojeli k Vrbické lávce směrem od Vrbického jezera, se museli otočit a jet zpátky, dále směrem na Starý Bohumín už se nedostali. Úsek mezi lávkami byl obtížně zdolatelný i pro malé cyklisty, zvláště po vytrvalých deštích. I dospělí tady museli zabrat. Od léta se všichni příznivci aktivního trávení volného času dočkají pohodlné cesty,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura. Jak ale upozornil, město nemá v úmyslu všechny stezky naturálního charakteru asfaltovat. „Některé si zaslouží ponechat v přírodním rázu,“ doplnil.

Připomněl, že město už v minulosti prodloužilo místní cyklotrasu C, která vede k Antošovické lávce z centra Nového Bohumína. „Tím, že nyní postavíme nový úsek cyklostezky, budou se moci rekreační sportovci napojit z jedné strany na cyklostezku E, která vede kolem Vrbického jezera, a z druhé strany se od Antošovické lávky dostanou na cyklotrasu 6109, po níž je dále možné pokračovat směr Poodří nebo na opačnou stranu do Polska. Tímto celý projekt nabývá nadregionálního významu. Splníme tak náš záměr propojit řeky Odru a Ostravici. Cyklisté se dostanou až ke Koblovskému mostu, odkud mohou pokračovat dále po ostravských stezkách podél Odry či Ostravice směrem na Frýdek-Místek,“ popsal Macura.

Na projekt výstavby cyklostezky získal Bohumín dotaci z programu Podpora rozvoje cykloturistiky v Moravskoslezském kraji pro rok 2019+. Kraj přispěl městu na projekt a zaplatí i zhruba třetinu nákladů na samotnou výstavbu. Ta radnici přijde na více než 3 miliony korun. „Firma už si místo pro stavbu převzala a do léta by měla práce dokončit,“ potvrdila Eliška Pecháčková z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Z dlouhodobých plánů na vylepšení sítě cyklotras v Bohumíně tak zbývá už jen dokončit okruh kolem Vrbického jezera. Záměr vytvořit okruh se zrodil v roce 2015 poté, co město o rok dříve vybudovalo trasu pro cyklisty a in-line bruslaře na protipovodňové hrázi od parkoviště k ulici U Školky. „Následně jsme pokračovali výstavbou trasy od štěrkovny v Pudlově k protipovodňové hrázi, dále po protipovodňovém valu mezi Vrbickým jezerem a Odrou a od parkoviště k visutému dálničnímu mostu. Chybí nám dokončit pouze úsek od štěrkovny k bývalé myslivně. Dlouhodobý záměr po jednání s biology ještě upravujeme, abychom minimalizovali dopady na ptačí oblast,“ vysvětlil Macura. Na stavbu za zhruba sedm milionů korun by mělo dojít v příštím roce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uherské Hradiště: Rekonstrukce páteřního chodníku skrze Smetanovy sady je hotová

21:14 Uherské Hradiště: Rekonstrukce páteřního chodníku skrze Smetanovy sady je hotová

Město Uherské Hradiště ve svém největším parku, Smetanových sadech, opravilo za více než 5 milionů k…