Bohumín mění podmínky pro udělení dotací sportovcům, peníze jim ale krátit nebude

22.09.2020 11:42

Bohumín vybízí místní sportovní spolky, aby se kromě příspěvku od města snažily získat i finance od státu. Mění proto podmínky pro udílení dotací z městského rozpočtu na příští rok.

Bohumín mění podmínky pro udělení dotací sportovcům, peníze jim ale krátit nebude
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín
reklama

Nově musejí spolky, které sdružují i sportující mládež do 23 let, podat žádost o dotaci u Národní sportovní agentury. Jinak si na peníze od města nesáhnou. Celkovou částku, kterou mezi místní sportovce Bohumín v roce 2021 rozdělí, ale snižovat nebude. Počítá s dotacemi ve výši téměř 5 milionů korun.

Motivační změnu v podmínkách pro získání sportovní dotace schválili na svém zářijovém zasedání bohumínští zastupitelé. Aby sportovci dosáhli na peníze z rozpočtu města, musí si požádat také o státní dotaci pro rok 2021 u Národní sportovní agentury. „Řada našich spolků s touto dotací už zkušenosti má, nicméně máme i takové, které si o ni ještě nikdy nepožádaly. Chceme je vyburcovat, aby se pokusily si sáhnout i na státní finance,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice Pavla Skokanová.

Pro získání dotace od města není nutné s žádostí u Národní sportovní agentury uspět. „Jde nám o to, ať to naše spolky alespoň zkusí. Jinými slovy, aby se naučily využívat i jiných dotačních titulů a nespoléhat jen na peníze od města. Připravujeme pro ně školení, jak co nejefektivněji žádost podat, aby měly co největší šanci státní prostředky získat,“ vysvětlila Skokanová.

Doposud pobíraly bohumínské sportovní spolky peníze podle velikosti členských základen, do nichž se počítali jak sportovci ve čtyřech různých kategoriích, tak i trenéři a nesportující členové. „Nově zůstávají pouze čtyři výkonnostní kategorie sportovců, které město sjednotilo s Národní sportovní agenturou. Při posuzování žádosti o dotace budeme vyžadovat totožné informace. A stejně tak spolky musí vykazovat například stejný počet členské základny jak u státní, tak i u městské dotace,“ dodala Skokanová s tím, že cílem sjednocení žádostí je snížení administrativy jak pro město, tak i pro samotné spolky.

Ačkoliv se finance budou sportovcům přidělovat podle nově upravených kritérií, neznamená to, že město chce na organizovaném sportování šetřit. „V žádném případě se nejedná o snižování celkové částky vyčleněné v rozpočtu pro sportovce. Navzdory výpadkům v našem rozpočtu kvůli koronavirové epidemii chceme i nadále masivně podporovat sportovní činnost ve městě,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.

Žádosti o dotace pro rok 2021 mohou spolky odevzdávat od 26. října do 18. prosince letošního roku. Loni sportovci obdrželi od města celkem 4,7 milionu korun, peníze Bohumín rozdělil mezi 33 spolků. Nejvyšší dotace tradičně získali místní fotbalisté a hokejisté a také klub 1. SC Bohumín 98, který sdružuje házenkářky a florbalisty. Město ale nezapomíná ani na malé kluby, včetně těch turistických a sportovně-rekreačních.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Město podpoří revitalizaci ramen na Labi a Orlici

21:16 Hradec Králové: Město podpoří revitalizaci ramen na Labi a Orlici

Na území Hradce Králové se na Labi a Orlici nachází řada zanikajících slepých a mrtvých ramen. Pro z…