Bohumín oslaví 70. výročí konce války dvěma pietními akty

28.04.2015 19:44

Bohumín si připomíná 70. výročí konce 2. světové války hned dvěma většími pietními akty. Proběhnou v pátky 1. května a 8. května, pokaždé od 9:30 hodin. Město zve k účasti širokou veřejnost. Bohumín osvobodila od nacistického záboru Rudá armáda v časných ranních hodinách 1. května 1945.

Bohumín oslaví 70. výročí konce války dvěma pietními akty
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín

První pietní shromáždění se uskuteční v pátek 1. května u pomníku Padlým Rudoarmějcům na hřbitově ve Skřečoni. Na programu budou proslovy osobností a kladení kytic, chybět nebude čestná stráž klubu Palcát a dechová hudba v podání orchestru železáren a drátoven.

„Pomník Padlým Rudoarmějcům z autorské dílny pana sochaře Kalvody město nechalo v loňském roce opravit. Chtěli jsme, aby v roce 70. výročí ukončení válečného konfliktu vypadal důstojně, stejně, jako když ho davy lidí viděly poprvé při jeho odhalení v poválečných letech. Rekonstrukce se povedla a může se o tom 1. května přesvědčit široká veřejnost,“ uvedla Miroslava Šmídová, vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice.

Další pietní akt Bohumín plánuje o týden později, v pátek 8. května od 9:30 hodin u radnice v Novém Bohumíně. Na její budově je pamětní deska věnovaná osvobození. Také ona prošla před několika dny důkladnou renovací. Na pietní akt naváže 19. ročník Běhu ulicemi města.
1. května a 8. května, v dny státního svátku, bude pro návštěvníky otevřen bunkr MO-S5 Na Trati u Starého Bohumína. Stejně jako o víkendech, i o státních svátcích má tamní muzeum otevřeno od 14 do 18 hodin.

Vzpomínkový speciál natočila k 70. výročí ukončení války také bohumínská televize. Pozvání do studia Televizního informačního kanálu Bohumín přijal kronikář města a pamětník Zdeněk Veselý. Jako sedmiletý kluk prožil osvobozování Ostravy v rámci Ostravsko-opavské operace a vzpomínky jsou stále živé. Televize pořad zařadí do vysílání od 2. května.

Největší oslavy k osvobození se v kraji konají v sousední Ostravě. Ve čtvrtek 30. dubna je připravena celá série akcí, která začne v 8 hodin prezentací Armády ČR na Masarykově náměstí, od 9 hodin v Komenského sadech společným koncertem Vojenské hudby Olomouc a Hudby Hradní stráže a od 10 hodin pietním aktem s vojenským pořadem.

Kolona skoro padesáti dobových vojenských vozidel by měla kolem 12. hodiny projet kolem Nové radnice. Od 16 hodin proběhne rekonstrukce bojů u mostu Miloše Sýkory s pyrotechnickými efekty a s použitím imitační munice. Pokud to umožní průtok vody v Ostravici, uvidí lidé i násilný přechod řeky. Oslavám se věnuje tematický krajský web http://70msk.kr-moravskoslezsky.cz a web https://osvobozeni.ostrava.cz.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mesto-bohumin.cz

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hodonín: Známe vítěze soutěže Kvetoucí Hodonín 2022

12:38 Hodonín: Známe vítěze soutěže Kvetoucí Hodonín 2022

V obřadní síni hodonínské radnice se 21. listopadu sešli vítězové soutěže Kvetoucí Hodonín a účastní…