Boskovice: Kameny zmizelých na Plačkové připomínají oběti genocidy

14. 9. 2018 15:18

Dne 12. září 2018 se město Boskovice připojilo k dalším městům a obcím na jižní Moravě, kdy i zde byly slavnostně uloženy tzv. Kameny zmizelých.

Boskovice: Kameny zmizelých na Plačkové připomínají oběti genocidy
Foto: regionboskovicko.cz
Popisek: Boskovice

 

Idea akce Stolpersteine – v ČR Kameny zmizelých, vznikla v Německu. Smysl projektu spočívá zejména v uctění a připomenutí památky obětí nacistické genocidy za druhé světové války zcela unikátním způsobem. Zavražděným - prostřednictvím kostek s popisky individualizujícími každou z obětí a její osud - se tak dostává trvalé památky na místech, kde kdysi působili, každodenně procházeli, žili…

Každá kostka je z betonu a na jedné ze stran je opatřena mosaznou tabulkou se jménem oběti. Ukládá se do dlažby chodníku před dům, v němž bydlel člověk určený k likvidaci, do míst, kterými denně procházel při odchodu nebo návratu domů, odkud také nakonec naposledy odešel, aby se už neměl vrátit. Každému z kolemjdoucích dávají impuls k zastavení a zamyšlení nad posledními kroky člověka před jeho nástupem k násilné deportaci převážně do koncentračních táborů nebo k přímé likvidaci.

Kostky ve veřejném prostoru se tak stávají stálou připomínkou zločinů, které páchali nacisté. Každý z těchto kamenů je připomenutím a ztělesněním osudu někdejšího spoluobčana, který prožíval svůj život na místech, kde dnes žijeme my. Jsou však i vážným varováním, nabízejí výjimečně silnou možnost identifikace s oběťmi nacistické perzekuce, upozorňují na nebezpečí a na důsledky netolerance a projevů xenofobie v současné společnosti. 

Aktu se zúčastnila starostka města Hana Nedomová, místostarostka Dagmar Hamalová a referentka Aneta Sedláčková. Garantem tohoto projektu je Židovská obec Brno a již od roku 2010 jsou tyto Kameny zmizelých pokládány v Brně a na jižní Moravě. Do dnešního dne bylo položeno cca 151 kamenů v Brně a 90 kamenů v okolí. V září se např. bude pokládat dalších 14 kamenů v Brně.

Na město Boskovice se obrátila paní Dvořáčková, rodačka z Boskovic, kde jako malá vyrůstala. Z Boskovic byli odvlečeni její příbuzní do koncentračního tábora, kde byli zavražděni. Rozhodla se uctít jejích památku položením 4 kusů symbolických Kamenů zmizelých v Boskovicích na ulici Plačkova u domu č.p. 619/35, kde příbuzní naposledy bydleli. Jednalo se o rodinu Grünwald – Terezii, Žofii, Mořice a Hanuše. Současně se na Židovskou obec obrátila i paní Hrubešová, která chtěla položit kameny za obyvatele domu Plačkova č.p. 624/25, kde v současnosti bydlí, jednalo se o rodinu Vogel – Adelhaid a Ernest (matka a syn). Město Boskovice přispělo na výrobu kamenů částkou 7 tis. Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Vyhřívaný stan pro lidi bez přístřeší je opět otevřen

21:23 Mladá Boleslav: Vyhřívaný stan pro lidi bez přístřeší je opět otevřen

Stan pro bezdomovce, který Mladá Boleslav už od roku 2013 nechává postavit každou zimu, je opět otev…