Ve čtvrtek přijela do Brna zvláštní zásilka. Policejní ochranu při projíždění městem potřeboval kamion s jeřábem převážející model Janáčkova kulturního centra, který vážil cestu až z Mnichova Hradiště. Objekt o váze 4,5 tuny, který má podlahovou plochu 5 × 3,5 metrů a 3 metry na výšku, simuluje všechny vlastnosti budoucího koncertního sálu.
Hermeticky uzavřený model bude sloužit k přesnému měření akustických parametrů v sále. Zkoušky probíhají pomocí dusíku, kterým se miniatura naplní, protože se v jeho atmosféře šíří zvuk v odpovídajícím poměru – tedy desetkrát pomaleji než ve vzduchu. Při měření se myslí opravdu na všechno, je připraveno i 1 200 figurek, které představují návštěvníky koncertů a simulují tak akustickou pohltivost lidí. Polystyrenoví panáčci tak budou prvními posluchači v sálu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV