Brno: Byty se sníženým nájemným radnice nabídne i singlům, chce ve městě udržet mladé

24.05.2024 22:09 | Tisková zpráva

I když berou průměrnou mzdu a na účtu jim přistane třeba třicet tisíc čistého, polovička platu padne na nájem. Pokud je jejich výplata nižší, často si samostatné bydlení ani nemůžou dovolit a jsou nuceni k životu ve sdílených bytech nebo k odstěhování za město.

Brno: Byty se sníženým nájemným radnice nabídne i singlům, chce ve městě udržet mladé
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát

Řeč je o stále rostoucí skupině singles, tedy lidí, žijících bez partnera/partnerky. Brno se je rozhodlo podpořit vcelku průkopnickým způsobem. Ve svém osmadvacetitisícovém bytovém fondu má Brno vyhrazeny necelé dvě stovky bytů pro mladé lidi. Dosud ale tyto startovací byty mohly obsazovat pouze páry nebo rodiny s dětmi.

Po květnovém zasedání městského zastupitelstva se toto pravidlo změnilo a nově se o menší byty budou moct hlásit i jednotlivci. Brno tím chce omezit trend jejich stěhování do okolí a následného dojíždění za prací nebo volným časem. Cílem je tuto ekonomicky perspektivní skupinu v Brně naopak stabilizovat.

V případě startovacích bytů pro jednotlivce půjde o byty s maximální výměrou 40 m2. Stejně jako u žadatelů-párů i zde je určeno příjmové rozmezí, které musí jedinec splňovat: jeho čistý měsíční příjem nesmí překračovat průměrnou hrubou mzdu a zároveň nesmí být nižší než její polovina. Ze žadatelů a žadatelek, kteří splní podmínky, se bude následně losovat. Nová nájemní smlouva se bude uzavírat na tři roky s možností opakovaného dvouletého prodloužení, a to až do dovršení 40 let nájemce/nájemkyně.

Informace o volných startovacích bytech jsou vždy zveřejněny na webu ZDE. Na přihlášení pak mají lidé měsíc. Aktuálně takový byt v nabídce není, zastupitelstvo v tuto chvíli jen stanovilo pravidla, aby taková nabídka vůbec mohla vzniknout.

(zdroj: brno.cz)

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opava: Z chudobince moderní organizace s kvalitní péčí

22:05 Opava: Z chudobince moderní organizace s kvalitní péčí

Domov Bílá Opava je jedním z nejdéle sloužících sociálních zařízení na území Moravskoslezského kraje…