Brno: Město si nechá prověřit, jak může uspořit energie ve svých budovách

18. 4. 2019 15:09

Radní dnes na své schůzi vybrali firmu, která posoudí možnost snížení energetických nákladů ve vybraných objektech v majetku města Brna. Jsou mezi nimi například domovy pro seniory, školy či budovy v areálu zoologické zahrady.

Brno: Město si nechá prověřit, jak může uspořit energie ve svých budovách
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát
reklama

Rada města Brna pro veřejnou zakázku malého rozsahu s názvem Posouzení vhodnosti vybraných objektů k realizaci metody EPC vybrala nabídku společnosti SEVEN Energy, s. r. o. Předmětem zakázky je zpracování analýzy potenciálu pro snížení energetických nákladů v objektech v majetku města s využitím energetických služeb s garantovaným výsledkem (metoda EPC).

„Hledáme způsoby, jak šetřit životní prostředí i městský rozpočet. Město Brno se zavázalo snížit do roku 2030 emise CO2 o 40 % a toto je jeden z kroků v této snaze. Pro snížení koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší je nejlepší, když se energie nespotřebuje, protože se ani nevyrobí. Vybrali jsme proto 13 objektů a necháme si navrhnout energeticky úsporná opatření. Zajímá nás i hrubý odhad investičních nákladů a předpokládaná výše dotace z Operačního programu Životní prostředí,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Metoda EPC (Energy Performance Contracting) představuje efektivní způsob řešení modernizace současných energetických technologií v objektech. Investici do realizace takového projektu bude město Brno postupně splácet až ze skutečně dosahovaných úspor. EPC metoda se využívá velmi efektivně pro rychle návratné investice – osvětlení, instalace moderních vytápěcích systémů, měření a regulace, topné systémy, vysoce účinné kotle, kogenerační jednotky atd. Tato metoda je po desetiletí ověřená jak ze světa, tak z České republiky a má silnou podporu odborných a veřejných institucí. Je totiž považována za cestu k dosahování velkých úspor, přičemž ekonomie je zde v souladu s ekologií.

Smlouva s vybranou společností bude uzavřena v nejbližší době, na realizaci díla má zhotovitel 3 měsíce. Celková cena včetně DPH činí 296 450 Kč.

Mezi objekty navrženými pro posouzení vhodnosti realizace metody EPC jsou např. domovy pro seniory Kociánka, Nopova, Okružní, Věstonická a další, Mateřská škola Veslařská, Waldorfská základní škola a mateřská škola Plovdivská, budovy Kounicova 67 a Celní 3 či objekty v areálu zoo nebo Ústředního hřbitova.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Praha 16: V nové školní aule se diskutovalo o železnici

20:21 Praha 16: V nové školní aule se diskutovalo o železnici

Takřka čtyřhodinová diskuze proběhla ke státem připravované akci - optimalizaci a modernizaci železn…