Brno a pět obcí podepsalo memorandum o rozvoji metropolitní spolupráce

15.09.2014 21:01 | Zprávy
autor: Brno.cz

Dne 15. září 2014 se na Nové radnici v Brně uskutečnilo slavnostní setkání k metropolitní spolupráci spojené s podpisem memoranda s pěti obcemi s rozšířenou působností v Brněnské metropolitní oblasti. Setkání se zúčastnili primátor města Brna a starostové Šlapanic, Kuřimi, Rosic, Židlochovic a Slavkova u Brna.

Brno a pět obcí podepsalo memorandum o rozvoji metropolitní spolupráce
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

V Evropské unii posiluje role metropolitních oblastí

Na úrovni Evropské unie v souladu se strategickým dokumentem Evropa 2020 a s návrhy nařízení Evropské komise je v novém programovém období 2014–2020 oproti minulosti více zdůrazňována role měst a metropolitních oblastí, tzv. urbánní dimenze. Unie vychází z  faktu, že ve městech se soustřeďují nejvýznamnější ekonomické a společenské aktivity, zároveň se zde ale koncentrují i významné problémy. Města jsou v návrzích nařízení komise označována jako „póly růstu“ a „motory rozvoje“ a jsou zároveň institucemi, které mají být více zapojeny do přípravy a realizace budoucí strukturální politiky.

Nový územní nástroj

Vláda České republiky schválila v květnu 2013 Strategii regionálního rozvoje ČR 2014–2020, která definuje základní kategorie členění území. Brněnská metropolitní oblast spadá, spolu s dalšími 6 oblastmi v České republice, do nejvyšší úrovně mezi tzv. metropolitní oblasti. Ty jsou chápány v souladu s evropskou optikou jako národní póly růstu a nositelé konkurenceschopnosti se zásadním významem pro rozvoj celé České republiky.

Pro metropolitní oblasti bude podle návrhu Evropské komise uvolněno minimálně 5 % finančního objemu Evropského fondu regionálního rozvoje pro ČR na léta 2014–2020. Tyto finance budou určeny na integrované projekty vedoucí k udržitelnému rozvoji metropolitních oblastí, a to prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic (ITI).

Nástroj ITI je jako jeden z integrovaných přístupů v rozvoji území ukotven a popsán i ve schválené Dohodě o partnerství mezi Evropskou komisí a Českou republikou. Jedná se o dokument vypracovaný ČR, v němž jsou stanoveny priority a opatření pro efektivní využívání evropských fondů v novém programovém období 2014–2020. Dokument zároveň vyčleňuje cca 65 miliard Kč právě pro nástroj ITI v Česku. Integrovaným přístupem se přitom rozumí jak věcná a územní integrace aktivit pro řešení komplexních problémů, tak také integrace organizační a finanční (koncentrace zdrojů).

Brněnská metropolitní oblast obstojí jen při spolupráci obcí

Brněnská metropolitní oblast má šanci dlouhodobě obstát jako druhý nejvýznamnější pól růstu České republiky pouze tehdy, bude-li jádro spolupracovat se svým zázemím, se kterým vytváří aglomeraci, resp. jeden organický celek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Eva Decroix, Ph.D., MBA byl položen dotaz

Ekonomika

Když se pyšníte tím, jak díky vám roste naše ekonomika, jak vysvětlíte, že to nepociťuje většina z nás, a že naše mzdy nerostou nebo jen minimálně, a že se naše životní úroveň propadá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cheb: Strategickému podnikatelskému parku dali zastupitelé zelenou

22:05 Cheb: Strategickému podnikatelskému parku dali zastupitelé zelenou

Zastupitelé stvrdili partnerství formou společného podniku se Státní investiční a rozvojovou společn…