Brno se ve Frankfurtu ukázalo jako klíčové město české literatury

12.10.2018 10:02 | Zprávy

Proč Holandsko ještě nebylo hostem Měsíce autorského čtení? A mohla by jím v budoucnu být Arménie? Takové otázky a nápady zaznívají u stánku na největším světovém knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se Česká republika prezentuje hned dvakrát. Vedle tradičního národního stánku je tu totiž i jeden nadnárodní – a zároveň ryze brněnský. Představuje Měsíc autorského čtení, literární festival, který se v Brně zrodil a následně se rozšířil do dalších evropských měst.

Brno se ve Frankfurtu ukázalo jako klíčové město české literatury
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát

Měsíc autorského čtení se v Brně koná od roku 2000. Význam a výjimečnost, kterých za tu dobu dosáhl, podtrhuje i to, že jeho organizátory pozvali do Frankfurtu přímo zástupci veletrhu. „Plochu pro stánek nám dokonce poskytli zdarma, ačkoliv právě příjmy z pronájmu jsou z komerčního hlediska pro veletrh velmi důležité,“ podotýká Petr Minařík, organizátor tohoto literárního festivalu a jeden z jeho zakladatelů.

Brány frankfurtského veletrhu, letos připadajícího na 10.–14. 10., se otevírají každý den v 9 hodin. Od středy do pátku jimi proudí odborná veřejnost – nakladatelé, vydavatelé, literární agenti. O víkendu je vystřídají běžní návštěvníci. V několika halách na ně čekají tisíce knih z celého světa. Jednotlivé stánky jsou rozděleny převážně geograficky. Ke dvěma českým přiléhá slovenský a polský, blízko je třeba Ukrajina, Norsko nebo Itálie. Na dohled je také prezentace Gruzie, která je letos hlavním hostem veletrhu. „Loni byla Gruzie čestným hostem Měsíce autorského čtení a zapojená města tak hostila na tři desítky gruzínských autorů. V tomhle smyslu bylo Brno vlastně předskokanem Frankfurtu,“ směje se Petr Minařík.

Jednotlivé národní literatury se tu mají možnost představit mezinárodnímu publiku. Zahraniční nakladatelé si zde mohou pohodlně vybrat, co zařadit do své překladové produkce. „Ze současných českých autorů se překládá hodně Kateřina Tučková, Jiří Hájíček nebo Jan Němec. O žádné knížce snad nejde říct, že by fungovala jenom v českém prostoru. Pokud je čtivá, najde si čtenáře kdekoli,“ prohlašuje Dana Blatná z dalšího brněnského nakladatelství, které má na festivalu své knihy – z Hosta. Za zmínku stojí, že tuto českou produkci tu představuje národní stánek, který připravilo České literární centrum, zřizované – jak jinak než brněnskou – Moravskou zemskou knihovnou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Brno , literatura , veletrh

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Karlovy Vary: Primátorka města přijala norského Chargé d´affaires

20:36 Karlovy Vary: Primátorka města přijala norského Chargé d´affaires

Karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová dnes přivítala diplomatického zástupce Velvyslanectví…