Brno vydalo novou zprávu o stavu města

23.04.2018 21:17

Brno před rokem zveřejnilo Zprávu o stavu města 2017, která popisuje stav metropole z pohledu vybraných ukazatelů důležitých pro dlouhodobý rozvoj města. Letošní zpráva o stavu města byla zveřejněna v pondělí 23. dubna 2018 v rámci setkání brněnského Městského ekosystému.

Brno vydalo novou zprávu o stavu města
Foto: Brno-stred.cz
Popisek: Nová radnice v Brně
reklama

Loni v dubnu Brno vydalo publikaci Zpráva o stavu města 2017, která pomocí infografik popisuje základní statistické ukazatele města. Také letos připravilo město Brno novou zprávu o stavu města za letošní rok, kterou představilo 23. dubna 2018 odpoledne v rámci programu výročního setkání brněnského Městského ekosystému.

Zpráva byla 23. dubna 2018 publikována na městském datovém portálu www.data.brno.cz.

„Jsem rád, že se loni zpráva o stavu města líbila a zaujala veřejnost. Data a fakta o městě jsme prezentovali jednoduchou a srozumitelnou grafickou formou, což čtenáři ocenili. To je naším cílem i letos. Rádi bychom, aby si Brňané novou zprávu pročetli a o svém městě se tak dozvěděli několik nových a zajímavých údajů, například že se v Brně narodilo nejvíce dětí za posledních 30 let,“ uvedl náměstek primátora Jaroslav Kacer.

Oproti minulému roku je Zpráva o stavu města 2018 členěna do více částí, a to podle struktury strategie #brno2050. Oblasti Zdrojů a Správy byly zachovány, Kvalita života byla pro velký rozsah rozčleněna do tří částí. Nově přibyly části Prosperita (ekonomické údaje, trh práce), Služby (zdravotnictví, kultura, kriminalita) a Prostředí (životní prostředí, kvalita života). Pro získání čísel a statistik jsme použili jak tradiční zdroje (Český statistický úřad, Ministerstvo práce a sociálních věcí), tak i ty netradiční (mobilní operátoři, AIRBNB, Sreality a mnoho dalších).

Jaká data a informace například obsahuje zpráva 2018?

 • V Brně se narodilo nejvíce dětí za posledních cca 30 let. Více dětí se narodilo naposledy v roce 1985, kdy v Brně přišlo na svět 4 657 dětí. V roce 2017 to bylo 4 634 dětí.
 • Podle analýzy dat mobilního operátora bylo zjištěno, že městem v pracovní den „krouží“ až 30 000 lidí. Tito lidé se zde pohybují až 8 hodin bez toho, aby někde zastavili déle než půl hodiny. Jedná se zejména o řidiče, rozvážkové a doručovací služby nebo služební auta.
 • Vysokoškolských studentů v Brně ubývá, podle posledních čísel jich zde studuje kolem 65 tisíc.
 • Dokončilo se nejvíce bytů od roku 2007. Celkem se loni postavilo 1 889 bytů.
 • Dynamicky narůstá i cena bydlení. Týká se to jak prodeje bytů, tak jejich pronájmů. Průměrná cena pronájmu vzrostla oproti roku 2016 téměř o dva tisíce na 12 818 Kč.
 • Počet bytů ke krátkodobému pronájmu přes službu AirBnB prudce roste. V roce 2017 to bylo 1 066 bytů.
 • Rychlost reakce hasičů se zvyšuje každým rokem. Nyní se průměrně pohybuje pod 7 minut.
 • Více jak dvě třetiny obyvatel města jsou podle reprezentativního průzkumu spokojeny se svým zaměstnáním.
 • Od roku 2013 neustále klesá počet trestných činů – v roce 2017 jich bylo evidováno v Brně 10 391.
 • Až 355 mil. cest se uskuteční prostřednictvím MHD. Jedna šalina za rok průměrně ujede 46 tisíc km a jeden autobus až 60 tisíc km. Sedm z deseti obyvatel města je s veřejnou dopravou spokojeno.
 • Naopak s parkováním je spokojeno pouze 18 % obyvatel Brna.

Podkladová data, analýzy a aplikace naleznete také na datovém webu města – DATA.BRNO.CZ. U příležitosti zveřejnění Zprávy o stavu města byl spuštěn kvíz, kde si kdokoli může zábavnou formou otestovat svoje znalosti o Brně. Náročný kvíz byl koncipován také jako soutěž o drobné ceny. Soutěž byla ukončena 23. 4. ve 12:00 hod. Kvíz byl do té doby vyplněn téměř 4 000krát. Průměrná úspěšnost odpovědí byla 40 %. Sto procent správných odpovědí mělo pouhých 10 lidí. Drobné ocenění za své znalosti může očekávat 15 nejúspěšnějších (podle počtu správných odpovědí a termínu vyplnění kvízu). Správné odpovědi byly zveřejněny na datovém webu města – DATA.BRNO.CZ.

Výroční setkání brněnského městského ekosystému 23. dubna 2018 

V pondělí 23. dubna 2018 se od 15:00 uskutečnilo ve Sněmovním sále Nové radnice na Dominikánském nám. 1 třetí setkání brněnského městského ekosystému.

„V rámci interaktivní části se účastníci věnovali připravovaným webovým stránkám Městského ekosystému, problematice Talent Pool Brno, ale také dohodě ohledně ambasadorů městského ekosystému na další období včetně představení plánů a aktivit. Poté proběhl workshop k programové části strategie #brno2050, který se zaměřil na rozdělení priorit a opatření dle důležitosti a jejich časové náročnosti,“ popsal program setkání Jaroslav Kacer.

Více informací najdete na webu: www.brno.cz/ekosystem.

Brno International Student a International Fest

V úterý 24. 4. se od 9:00 do 19:30 v Městské tržnici Brno na Zelném trhu uskuteční první ročník festivalu International Fest. Během dne se návštěvníci dozví, jak vycestovat v rámci různých mobilitních programů brněnských vysokých škol do celého světa. Odpoledne se uskuteční přednášky digitálních nomádů (Dominika na cestách nebo spoluautor Travel Bible Matouš Vinš) zakončené společnou panelovou diskuzí. Nebude chybět chill out zóna a možnost poznat zahraniční studenty, kteří zde aktuálně studují, popovídat si s nimi, naučit se základní slovíčka v jejich jazyce či poznat tradice jejich zemí.

„Město Brno se v loňském roce rozhodlo podpořit projekt Brno Erasmus student, který je realizován ve spolupráci s partnery z oblasti akademické sféry. Hlavním cílem projektu je využití studentského potenciálu města pro zjišťování zpětné vazby a získávání inspirací ze zahraničí. Již pilotní část přinesla zajímavá zjištění jako například to, že 35 % zahraničních studentů by ocenilo zvýšení počtu anglických ukazatelů a informačních tabulek nebo že 25 % z nich se shodlo na tom, že by bylo vhodné zvýšit frekvenci autobusové dopravy v nočních hodinách,“ uvedl Jaroslav Kacer.

V pilotní části jsme získali přes 40 podnětů od studentů. Nejčastěji se jednalo o podněty směřující k dopravním otázkám, angličtině a zvýšení kvality života. Tyto podněty aktuálně vyhodnocujeme. V letním semestru se zatím zapojilo do projektu více než 120 studentů a věříme, že se jejich počet ještě zvýší.

Pro více informací je možné navštívit stránku: www.internationalfest.cz

International Fest je součástí projektu Brno International (Erasmus) Student, jehož cílem je zapojit studenty vysokých škol na území města Brna do přípravy konkrétních návrhů na zlepšení kvality života v Brně. Dílčím cílem je představit přijíždějícím studentům město Brno jako zajímavou lokalitu pro jejich budoucí studium, práci a život. Nástroj tak může sloužit pro lákání talentů do města a budování sítě ambasadorů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyškov: Virtuální novinka představuje město nejen turistům

21:49 Vyškov: Virtuální novinka představuje město nejen turistům

Pohled na nové vodní atrakce venkovního areálu Aquaparku Vyškov, na možnosti sportovního vyžití v ok…