Bruntál: Do bruntálského betléma přibyl Klippelův sloup

28.12.2022 7:34 | Tisková zpráva

Bruntálský pohyblivý betlém se stále rozrůstá o nové části. Letos jej řezbář František Nedomlel doplnil o modlící se rodinu u Klippelova sloupu.

Bruntál: Do bruntálského betléma přibyl Klippelův sloup
Foto: bruntal.net
Popisek: Náměstí města Bruntál

Bruntálský betlém je vystavený v kapli sv. Kříže v kostele Na Nebevzetí Panny Marie na náměstí J. Žižky. Veřejnosti bude i letos přístupný během Vánoc od 25. prosince do 1. ledna dopoledne od 10.00 do 12.00 hodin a odpoledne od 13.30 do 17.00 hodin. Do 2. února bude k vidění vždy před a po bohoslužbě a také kdykoliv po předchozí domluvě. 

O jeho prohlídku bývá tradičně velký zájem. Bruntálský betlém patří mezi největší v Moravskoslezském kraji. Rozkládá se na osmatřiceti metrech čtverečních.  Ze dvaatřiceti objektů je jich dvaadvacet pohyblivých. „Řídí jej počítač umístěný pod pivovarem. Program řídí i nasvícení betléma. Má pět světelných režimů, které znázorňují noc, svítání, den, dopoledne, odpoledne, stmívání a zase noc.  V noci polovina betléma zhasne,“ popisuje jednu z mnoha unikátností betléma Karel Peschke z Římskokatolické farnosti Bruntál.  

Betlém je dílem řezbářské rodiny Nedomlelových. Je vyrobený z lipového dřeva a vystřídal před více jak šedesáti lety původní sádrový. Josef Nedomlel, který se nechal inspirovat místem svého rodiště a života, vyřezal mimo jiné maketu svého rodného domu, bruntálského zámku, Křižlického vodního mlýna, několik kopií vesnických domů ze Starého Města u Bruntálu. 

O mimořádné dílo nyní pečuje řezbářův syn František, který jej od roku 2005 doplňuje o další stavby a postavy. Vloni například přibyla ševcovna, letos je to modlící se rodina u Klippelova sloupu. Jde o kopii rytířské věžičky, která je umístěna v zahradě jednoho z domů na ulici Kavalcova. Sloup byl postavený v první polovině 17. století na místě, kde byl při obléhání města Švédy zajat Wilhelm Eckershausen zvaný Klippel, velmistr Řádu německých rytířů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Proběhla velká úklidová akce dobrovolníků

22:28 Liberec: Proběhla velká úklidová akce dobrovolníků

Statutární město Liberec opět podporovalo dobrovolníky, kteří se připojili k úklidové akci Ukliďme L…