Červený Kostelec: Kámen zmizelých už připomíná poslední pobyt radisty Jiřího Potůčka

11.07.2019 19:03 | Zprávy

Radista z výsadku Silver A Jiří Potůček-Tolar by se 12. července letošního roku dožil sta let. Osud mu však nedopřál oslavit ani 23. narozeniny. Jemu a dalším šesti popraveným sokolům ze sokolské odbojové skupiny S 21 B věnovala Sokolská župa Podkrkonošská-Jiráskova 7. července letošního roku první sokolské Kameny zmizelých (Stolperstaine) v Královéhradeckém kraji.

Červený Kostelec: Kámen zmizelých už připomíná poslední pobyt radisty Jiřího Potůčka
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

Kameny zmizelých byly ve spolupráci s městem Červený Kostelec zasazeny před školu na Bohdašíně, kde žili před popravou v červenci 1942 manželé Zdeňka a Ladislav Satranovi. Ti tady po několik dnů ukrývali právě radistu Potůčka s vysílačkou Libuší. Další kameny připomínají tragický osud rodiny Burdychových, která žila ve stavení čp. 168 na nedalekých Končinách - právě tady byl poslední doložený pobyt parašutisty před vyzrazením gestapu. Po útěku z Končin ho zastřelil 2. července 1942, tedy pouhých deset dní před 23. narozeninami, strážmistr protektorátního četnictva Karel Půlpán v dubovém lese nedaleko Trnové u Pardubic.

U památníku nedaleko domu na Končinách tak byl v neděli odhalen nejen Kámen zmizelých na památku radisty Jiřího Potůčka, ale také další čtyři pro Miladu Burdychovou a jejího manžela Antonína, dále pro Antonína Burdycha staršího a jeho manželku Josefu. Všichni byli za pomoc Jiřímu Potůčkovi v roce 1942 popraveni.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Nezávislost

Víte, co je smutné? Že podle mě nejsme vůbec nezávislý a podléháme tomu, co nám diktuje EU a někteří politici také podle mě až přehnaně vzhlíží k USA, někteří zas naopak k Ruska, ale těch už je naštěstí jen pár. Co vy na to?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: V Resslově ulici vznikne 29 městských bytů

7:17 Plzeň: V Resslově ulici vznikne 29 městských bytů

V objektu, který je od roku 2011 opuštěný a postupně chátral, vznikne 29 bytů a osm parkovacích míst…