Česká Lípa: Chceme spolehlivou a efektivní městskou hromadnou dopravu

27.05.2017 9:45

Tři možnosti řešení městské hromadné dopravy v České Lípě od 1. ledna 2019 diskutovali zastupitelé tuto středu na svém jednání. Podporu pro další rozpracování nakonec získaly jen varianty dvě.

Česká Lípa: Chceme spolehlivou a efektivní městskou hromadnou dopravu
Foto: ceska-lipa.info
Popisek: Česká Lípa
reklama

„Chceme pro občany kvalitní a spolehlivou MHD, která včas, za solidní cenu a pokud možno komfortně dopraví cestující do cíle. Proto jsem ráda, že zastupitelé v hlasování konečně vyjádřili podporu dvěma variantám, na kterých budeme dále pracovat, abychom se nakonec mohli definitivně rozhodnout, jakým směrem jít. Tři cesty, mezi kterými jsme se rozhodovali, určila rada města, zastupitelé a nabídka od společnosti BusLine,“ říká místostarostka Alena Šafránková.

Zastupitelům byla předložena podrobná analýza všech tří možností, jak s otázkou městské hromadné dopravy po vypršení dosavadní smlouvy s dopravcem (1. 1. 2011 – 31. 12. 2018) naložit. Každá ze tří variant má své plusy a minusy, jak ukázaly rozbory jednotlivých možností a odhady nákladů. Varianty společného podniku a veřejné zakázky získaly u zastupitelů podporu pro další jednání.

Varianta společného městského dopravního podniku města a společnosti BusLine a.s. by přinesla roční úsporu oproti současnému stavu, mohla by pružněji reagovat na trendy v dopravě a město Česká Lípa by mělo vyšší kontrolu nad nákladovostí provozu a hospodařením společnosti díky zastoupení v řídících orgánech.

Varianta výběru dodavatele ve veřejné soutěži dle zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, musí proběhnout zákonem předepsaným procesem zadávacího řízení, což může být podle současných zkušeností složité a časově náročné. Komplikací může být i využití dostupných opravných prostředků ze strany zájemců o veřejnou zakázku. Výhodou ale je potencionální široký výběr v soutěži. Jasnou nevýhodou je to, že město ponese riziko poklesu tržeb a nebude mít přímý vliv na fungování externího dodavatele.

Varianta, která podporu zastupitelů nezískala, byl návrh zastupitelů klubu KSČM na založení vlastního městského dopravního podniku. Celkově se tato varianta jeví jako ekonomicky a organizačně nejnáročnější, rizikem je i nedostatek odborníků v oblasti řízení dopravních systémů. Výhodou by bylo jednodušší zadávání požadavků na zajištění provozu MHD a kontrola nad finančním hospodařením. Nevýhodou pak vysoká počáteční investice 106 440 000 Kč (počítající s nákupem 23 autobusů na naftu).

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jeseník: Policie nabízí jistotu, a navíc i bydlení

17:02 Jeseník: Policie nabízí jistotu, a navíc i bydlení

olicie České republiky přijímá na obvodní oddělení v jesenickém okrese nové kolegy. Vedle obvodních …