Česká Lípa: Ve městě u voleb těsně zvítězil Andrej Babiš

30.01.2023 20:33 | Tisková zpráva

Druhé kolo prezidentských voleb je za námi. V pořadí čtvrtým českým prezidentem byl zvolen armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, který zvítězil nad Adrejem Babišem. Získal celkem 58,32% hlasů, rekordní byla také volební účast, která dosáhla 70,25%.

Česká Lípa: Ve městě u voleb těsně zvítězil Andrej Babiš
Foto: ceska-lipa.info
Popisek: Česká Lípa

V České Lípě však těsně – o 34 hlasů – zvítězil Andrej Babiš, v našem městě získal 50,09% hlasů, konkrétně 8545. I v České Lípě dosáhla volební účast rekordní hodnoty – 61,51%. Mezi okrsky byly dokonce takové, u nichž přesáhla volební účast 80%: okrsek č. 5 sídlící v ZŠ Partyzánská 80,16%, okrsek č. 39 sídlící v restauraci U Kerama v Žizníkově 80,57% a nejvyšší účast byla v okrsku č. 44 v Častolovicích, kde dosáhla 82,95%. Nejnižší volební účast byla tradičně v okrsku č. 1 na radnici, pouhých 30,86%, druhá nejnižší volební účast byla v okrsku č. 22, který sídlí v ZŠ Špičák, a to 44,82%. Nejvíce hlasů, 68,83%, získal Andrej Babiš v okrsku č. 10, který sídlí v Dubické ulici ve společnosti OMEXOM, GA Energo s.r.o. V tomto okrsku ale byla také třetí nejnižší volební účast, a to 49,84%. Výsledky za jednotlivé českolipské okrsky najdete zde.

Volební účast ve 2. kole letošních prezidentských voleb v České Lípě byla o 3,5% vyšší než v prvním kole letošní prezidentské volby a o 6,5% vyšší než ve 2. kole prezidentských voleb před pěti lety. Tehdy dosluhující prezident Miloš Zeman získal v České Lípě vyšší převahu, 57,57% hlasů.

Co se týče okrsků, Andrej Babiš zvítězil v 21 okrscích, ve 22 zvítězil Petr Pavel a v posledním okrsku č. 44 v Častolovicích dosáhli prezidentští kandidáti shodného výsledku: oba získali 36 hlasů, tedy 50% všech odevzdaných obálek.

Na závěr doplníme, že v Libereckém kraji zvítězil Petr Pavel se ziskem 58,80% hlasů, volební účast zde byla 69,33%. Z okresů v Libereckém kraji bylo území bývalého okresu Česká Lípa jediným územím, kde zvítězil Andrej Babiš se ziskem 51,32% hlasů, volební účast na Českolipsku byla 64,92%. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velké Meziříčí: Geodeti začínají vyměřovat vysokorychlostní trať

16:59 Velké Meziříčí: Geodeti začínají vyměřovat vysokorychlostní trať

Příprava stavby vysokorychlostní železnice se posouvá vpřed. Našeho území se zatím dotknou pouze geo…