Díky iniciativě EuroHeroes určené na podporu rozvoje atletiky na starém kontinentu se z triumfu těší britský reprezentant Luke Traynor, mezi ženami pak triumfovala reprezentantka Moldavska Lilia Fisikovici. Českobudějovický závod se vydařil českým reprezentantům – Vít Pavlišta i Kristýna Dvořáková zaběhli nové tuzemské rekordy závodu.
Na start závodu ohodnoceného zlatou známkou IAAF se letos postavili elitní vytrvalci z celé Evropy, závodem v jihočeské metropoli tak pokračovala iniciativa RunCzech ve spolupráci s Evropskou atletickou asociací nazvaná EuroHeroes. Na čele závodu se od prvních kilometrů pevně usadili největší favorité, tedy britský běžec Luke Traynor a ukrajinský reprezentant Roman Romanenko, vítěz nedávného Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary. Svým soupeřům odskočili velmi brzy, většinu závodu běželi pospolu a o vítězi rozhodl až úplný závěr závodu, kde měl víc sil britský běžec.
„Běželi jsme od začátku spolu, Roman se mě držel prakticky celý závod, ale já cítil, že mám ještě rezervy a můžu na konci trochu zrychlit. Jsem teď sice trochu unavený, ale závod jsem si moc užil, byla tu fantastická atmosféra, podél trati hodně fanoušků a spokojený jsem i s výsledným časem. Osobní rekord mám sice asi o dvě minuty lepší, ale na zdejší ne úplně lehké trati je to dobrý čas,“ okomentoval Traynor svůj vítězný výkon v hodnotě 1:03:42. Roman Romanenko do cíle doběhl v čase 1:04:05 a jako třetí finišoval rakouský reprezentant Valentin Pfeil (1:05:08).
Souboj českých mužů už od prvních stovek metrů dával tušit, že se v Českých Budějovicích schyluje k lehkému překvapení, když se favorizovaný Jiří Homoláč od startu díval na záda Víta Pavlišty. Na pátém kilometru činila mezera mezi českými reprezentanty zhruba dvacet metrů, postupně se zvětšovala a liberecký závodník nakonec zvítězil o více než dvě minuty, navíc v novém českém rekordu závodu. „Musím se přiznat, že jsem to moc nečekal, Jirku jsem neporazil vážně strašně dlouho a jsem rád, že to dneska vyšlo. Bylo to těžké, i když bylo asi nejlépe za celý týden, pořád bylo velké vedro. Diváci ale fandili fantasticky a hodně nahlas, to mi vždycky vrátilo trochu energie,“ řekl v cíli Pavlišta, jehož nový budějovický rekordní čas má nyní hodnotu 1:06:43. Jiří Homoláč si připsal cílový čas 1:08:48 a třetí Petr Pechek 1:09:50.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV