České Budějovice: Nový sborník Via Lucis přibližuje legendu Jindřicha Libraria O. P.

10.09.2020 21:23 | Zprávy
autor: PV

Ve středu 9. září byl v Jihočeském muzeu představen laické i odborné veřejnosti nový sborník z konference „Blahoslavený Jindřich Librarius O. P. a jeho význam pro současnost“ za účasti autorů sborníku a zástupců Biskupství českobudějovického, včetně Mons. Vlastimila Kročila, sídelního biskupa.

České Budějovice: Nový sborník Via Lucis přibližuje legendu Jindřicha Libraria O. P.
Foto: cb-info.cz
Popisek: České Budějovice

Konference se konala 28. ledna letošního roku a navazovala na nedestruktivní průzkum a archeologický výzkum zazděné niky v klášterním kostele Obětování Panny Marie prováděný v roce 2019 specialisty z Jihočeského muzea a řady dalších institucí. Podnětem pro zahájení průzkumu byla informace Dominika kardinála Duky, který sám je členem dominikánského řádu, o místě uložení pravděpodobných ostatků Jindřicha zvaného Librarius (tedy „Knihovník“), který zemřel v roce 1281. Jindřich, významná historická osobnost, byl prvním převorem bývalého českobudějovického dominikánského kláštera, motivoval podle legendy svým proroctvím krále Přemysla Otakara II. k založení kláštera a města.

„Jsem rád, že město České Budějovice finančně podpořilo tyto výzkumné práce i vydání sborníku, protože osobnost převora Jindřicha, jehož existence je dnes již - zdá se - vědecky potvrzená, rozhodně patří mezi nejvýznamnější církevní postavy nejen v rámci Českých Budějovic, ale celých českých zemí v období středověku. Dosavadní výsledky průzkumu i bádání v církevních archivech rozhodně nejsou ukončeny, jsou jen jednou z etap dalších navazujících vědeckých činností, které vedou k větší informovanosti o době vzniku našeho města,“ přibližuje náměstek primátora Juraj Thoma.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem mezi návštěvníky Dne s IZS a Armádou

22:41 Ústí nad Labem mezi návštěvníky Dne s IZS a Armádou

Stánek města nabídl odpočinek i prostor pro sdílení názorů.