České Budějovice: Nový sborník Via Lucis přibližuje legendu Jindřicha Libraria O. P.

10.09.2020 21:23

Ve středu 9. září byl v Jihočeském muzeu představen laické i odborné veřejnosti nový sborník z konference „Blahoslavený Jindřich Librarius O. P. a jeho význam pro současnost“ za účasti autorů sborníku a zástupců Biskupství českobudějovického, včetně Mons. Vlastimila Kročila, sídelního biskupa.

České Budějovice: Nový sborník Via Lucis přibližuje legendu Jindřicha Libraria O. P.
Foto: cb-info.cz
Popisek: České Budějovice

Konference se konala 28. ledna letošního roku a navazovala na nedestruktivní průzkum a archeologický výzkum zazděné niky v klášterním kostele Obětování Panny Marie prováděný v roce 2019 specialisty z Jihočeského muzea a řady dalších institucí. Podnětem pro zahájení průzkumu byla informace Dominika kardinála Duky, který sám je členem dominikánského řádu, o místě uložení pravděpodobných ostatků Jindřicha zvaného Librarius (tedy „Knihovník“), který zemřel v roce 1281. Jindřich, významná historická osobnost, byl prvním převorem bývalého českobudějovického dominikánského kláštera, motivoval podle legendy svým proroctvím krále Přemysla Otakara II. k založení kláštera a města.

„Jsem rád, že město České Budějovice finančně podpořilo tyto výzkumné práce i vydání sborníku, protože osobnost převora Jindřicha, jehož existence je dnes již - zdá se - vědecky potvrzená, rozhodně patří mezi nejvýznamnější církevní postavy nejen v rámci Českých Budějovic, ale celých českých zemí v období středověku. Dosavadní výsledky průzkumu i bádání v církevních archivech rozhodně nejsou ukončeny, jsou jen jednou z etap dalších navazujících vědeckých činností, které vedou k větší informovanosti o době vzniku našeho města,“ přibližuje náměstek primátora Juraj Thoma.

Sborník obsahuje příspěvky dvanácti autorů, kteří na konferenci vystoupili, rozhovor s hlavními protagonisty „librariovského výzkumu“ a vydala jej Památková komora České republiky v řadě Via Lucis. K zakoupení je pouze na pokladně Jihočeského muzea.

Bližší informace k vydanému sborníku ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nový Bor: Ve městě jsou další kontejnery na sběr kovů a skla

20:32 Nový Bor: Ve městě jsou další kontejnery na sběr kovů a skla

Město Nový Bor rozšířilo počet míst, kam mohou lidé odevzdávat vytříděné kovové obaly a bílé sklo. Š…