6.11.1611 zemřel na zámku v Třeboni Petr Vok, poslední mužský potomek proslulého rodu Rožmberků a v roce 2011 uplyne 400 let od této významné události. Podstatné momenty dějin tohoto rodu jsou formou velké výstavy s názvem Výstava Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami prezentovány ve výstavních prostorách Valdštejnské jízdárny v Praze. Je to vůbec poprvé, kdy mohou návštěvníci spatřit tyto významné artefakty spjaté s rožmberským kulturním dědictvím na jediném místě.
Rožmberkové postupně ovládli podstatnou část území jižních Čech. Na svém panství budovali města a reprezentační sídla, iniciovali vznik vynikajících sakrálních i světských staveb a institucí, pečovali o rozkvět hospodářství. Velkolepý palác posledních Rožmberků na Pražském hradě byl první renesanční stavbou tohoto typu na území Čech. Rožmberské kulturní dědictví jako celek představuje podstatnou a neopominutelnou součást identity a historické paměti českých zemí.
Výstava Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami, představuje podstatné momenty dějin rodu Rožmberků a poprvé v historii shromáždila na jednom místě reprezentativní soubor více než 400 uměleckých děl a jiných dokumentů spjatých s rožmberským kulturním dědictvím. Na výstavě je kvidění např. obrazy Mistra Třeboňského oltáře, restaurované a vědecky překvapivě nově interpretované obrazy s mytickým námětem Dělení růží ze zámku v Telči, dosud nikdy nevystavený iluminovaný rukopis oslavné básně Rosa Rosensis od Jacoba Cantera z konce 15. století, zcela neznámé renesanční portréty Petra Voka z Rožmberka s vyobrazením legendárního řádu lebky. Vystaveny jsou také dopisy proslulé Perchty z Rožmberka (Bílé paní) nebo populární pijácká pokutní registra Petra Voka z Rožmberka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ckrumlov.info