„Mohutných a starých dubů je na území města velmi málo, navíc duby patří často mezi dlouhověké dřeviny, které mohou vydržet až stovky let. Jsou domovem mnoha druhů živočichů, hnízdní na nich i v nich ptáci, netopýři, různí drobní savci a mnoho nejrůznějších druhů bezobratlých, včetně dnes už vzácných druhů. Strom má ochranné pásmo 10 metrů,“ uvádí referent Daniel Křenek.
Českotěšínští rekordmani
Poprvé se na seznamu památných stromů České republiky objevily českotěšínské stromy v roce 1992. Byly to dva buky lesní a líska turecká v parku Smetanova. O šest let později k nim byly přiřazeny buk v zahradě mateřské školy Moskevská, jinan dvoulaločný na ulici Štefánikové, jasan ztepilý na křižovatce Komorní a Alšovy, dub letní na Chotěbuzské, lípy velkolisté na křižovatce Chotěbuzská a K Oboře a na ulici Pod Zvonek, duby letní na Pomezní. V roce 2000 pak bylo do seznamu zahrnuto 8 buků lesních v Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře, kterých je dnes už jen 5.
Každý památný strom má svoji kartu, kde se průběžně zapisují změny i opatření.
Nejširší je lípa v Chotěbuzi s průměrem kmene 156 cm. Se svými 28 metry však není nejvyšší, o 7 metrů více mají buky v archeoparku. Nejstaršími stromy v katastrální území města jsou pravděpodobně stromy v příměstském lese Hrabina u koupaliště, které mají kolem 200 let.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV