Co udělá rozšíření polského dolu Turów s vodou na Frýdlantsku? Možné dopady zná nová studie

20.01.2016 12:14 | Zprávy

Jak velké budou dopady chystaného rozšíření polského povrchového dolu Turów na zásobování pitnou vodou a likvidaci odpadních vod na Frýdlantsku zkoumala v předchozích měsících skupina odborníků.

Co udělá rozšíření polského dolu Turów s vodou na Frýdlantsku? Možné dopady zná nová studie
Foto: wikipedia
Popisek: Frýdlant

Studii, která přináší na tuto palčivou otázku odpovědi, si u nich objednala Frýdlantská vodárenská společnost, a.s., která je dodavatelem vody pro tuto oblast. Teď má výsledky na stole a to včetně navrhovaných řešení předpokládaných problémů.

Povrchový důl Turów se nyní rozkládá na celkové ploše 45 km². Nově se má rozšířit směrem k českým hranicím (k Hrádku nad Nisou a Chrastavě). Polská strana ale zatím nedodala podklady o rozsahu rozšíření a známý není ani údaj, jestli dojde také k prohloubení dolu. Obě informace jsou přitom klíčové v otázce vlivu dolu na vody na českém území. Studie proto nepřináší jen jeden možný scénář věcí příštích, ale hned dva. Hovoří o nich jako o zatěžovacím stavu I. a zatěžovacím stavu II. Liší se velikostí postiženého území.

V rámci zatěžovacího stavu I. je ve studii uvažováno o výpadku zdrojů pitné vody v obcích, které jsou v těsné blízkosti povrchového dolu, tedy v Dětřichově, Kunraticích, Heřmanicích, Višňové a v Černousích. V oblasti by podle propočtů za 20 let chybělo mimo zdrojů individuálního zásobování (studny) i 14 litrů vody za sekundu pro obyvatele napojené na veřejný vodovod. Aby k tomu nedošlo, přichází studie s návrhem nutných opatření. Ta čítají: již dnes nezbytnou rekonstrukci úpraven vody ve Frýdlantu a v Bílém Potoce, doplnění vodojemů pro zásobu vody na Údolí a v Libverdě, připojení vodovodu Bulovka a Dětřichov na úpravnu vody Frýdlant a především vybudování centrálního dispečinku, který zajistí spolehlivé řízení a provoz vodovodu. Dále potom obsahuje návrh nutných opatření ještě některá opatření na stávajících rozvodných sítích vody. Těmi jsou například dostavba vodovodní sítě ve Višňové – Sani, ve Višňové – Loučné nebo zkapacitnění zásobního řadu ve Višňové – Poustce. Odhadované investiční náklady jsou v případě zatěžovacího stavu I. vyčísleny předběžně na 596 milionů korun bez DPH.

Významně horší zatěžovací stav II. potom počítá s rozšířením dopadu důlní činnosti také na území Frýdlantu, Pertoltic, Habartic a západní části území obce Bulovka – Arnoltice. Pokud by došlo k této situaci, znamenalo by to omezení hlavního zdroje vody pro Frýdlant a vodovody Bulovka a Dětřichov – úpravny vody Frýdlant. Tím by hlavní roli v zásobení regionu vodou převzala úpravna vody Bílý Potok. Odborníci proto navrhli dvě možné varianty dalšího postupu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice znovu oživí třídu Míru sousedskou večeří

22:42 Pardubice znovu oživí třídu Míru sousedskou večeří

Třída Míru je po celý rok místem ruchu a pohybu. Ve čtvrtek 28. srpna 2025 od 17 do 22 hodin se ale …