Domažlice: Město budou před povodní chránit protierozní opatření v ,Rokli´

29.06.2020 10:37

Přívalové srážky ve směru od Vavřince by mohly z větší části zachytit přehrážky, které budou součástí dalšího z protipovodňových opatření, které postupně vznikají okolo Domažlic a Havlovic. Umístěny budou v tzv. Rokli, kudy vede zelená turistická stezka od areálu TJ Start pod silnicí na Vavřinec.

Domažlice: Město budou před povodní chránit protierozní opatření v ,Rokli´
Foto: Domažlice.eu, oficiální web města
Popisek: Domažlice.
reklama

„Přehrážky se chovají jako suchá nádrž a budou se naplňovat vodou pouze při stékání srážkové vody do rokle a současně zadrží i splaveniny,“ popsal místostarosta Radek Wiesner.

Domažličtí radní se rozhodli přidělit veřejnou zakázku na přípravu protierozních opatření v rokli přidělit podnikateli Petru Benešovi za 2.448.649,89 Kč bez DPH. Rozpočtové opatření musí ještě projít zastupitelstvem.

„Je vysoká pravděpodobnost, že bychom mohli uspět s dotací na tento projekt. Pokud se tak stane, budeme protierozní opatření realizovat. Pokud ne, do budování se pouštět nebudeme,“ podotkl místostarosta.

Chystaná opatření ve zmíněné lokalitě by měla v budoucnu zabránit opakování povodní podobným té z 9. června 2013, kdy se díky prudkému lijáku valily z kopce od Vavřince proudy vody z polí a Waldhegerovu ulici proměnily v prudký potok.

„Jakmile se přehrážky zaplní splaveninami, budou sloužit jako konsolidační nádrž. Protože k nim ale není možné zajistit řádný přístup, jsou navrženy jako bezúdržbové a z kamenné rovnaniny,“ zmínila technické podrobnosti Pavlína Fišerová z odboru správy majetku. Voda pak bude postupně prosakovat mezerami mezi kameny.

Ve spodní části rokle pak vznikne suchá nádrž, která bude zadržovat srážkovou vodu a sníží její průtok. Bude mít rovněž výpusť, která umožní převést pouze takový průtok, jaký odpovídá kapacitě stávajícího betonového potrubí, kterým se srážková voda pouští z rokle do řeky Zubřiny.

Protierozní opatření dále počítá i s opevněním koryta toku před erozí, což by umožnilo další zachycení splavenin. Díky záchytu by se pak neusazovaly v potrubí.

Chystané úpravy rokle pamatují i na lesní pozemky. „V současné době jsou lesy v dané lokalitě využívané k lesnickému hospodaření. Dotčená oblast není přístupná po lesní cestě, takže nelze odvozit vytěžené dříví a provádět činnosti, které s hospodařením v lese souvisejí. Proto je v projektu navrženo opevnění hrázky, které zajistí dostupnost přilehlých lesních pozemků,“ popsala jeden z dalších benefitů projektu Fišerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohumín má další keramickou popelnici do sbírky, dlouhodobě boduje v třídění odpadu

21:24 Bohumín má další keramickou popelnici do sbírky, dlouhodobě boduje v třídění odpadu

Sbírka ocenění za třídění odpadu v podobě keramické popelnice se v Bohumíně opět rozrostla. Vedení m…