Frenštát pod Radhoštěm je krajským vítězem ceny za regeneraci památkových zón

18.04.2019 11:30

V úterý 16. dubna 2019 převzali zástupci města Frenštátu pod Radhoštěm v čele s místostarostou Pavlem Mičkou na Pražském hradě cenu ministryně pro místní rozvoj Kateřiny Dostálové za vynikající výsledky v Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Frenštát pod Radhoštěm je krajským vítězem ceny za regeneraci památkových zón
Foto: mufrenstat.cz
Popisek: Frenštát pod Radhoštěm

Zároveň se naše město, jakožto vítěz Ceny za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v Moravskoslezském kraji, dostalo do užšího finále soutěže o titul Historické město 2018. Součástí obou ocenění je finanční příspěvek v celkové výši 200 tisíc korun, který je určen na obnovu památek v městské památkové zóně. 

„Touto cestou bych chtěl poděkovat všem, kteří se na úspěchu našeho města podíleli, a vyjádřit naději, že na zachování kulturního dědictví a rozvoji města budeme společně dále pracovat,“ uvedl Pavel Mička, místostarosta města. Město do soutěže přihlásilo svou městskou památkovou zónu s tím, že v loňském roce úspěšně dokončilo obnovu fasády budovy radnice a navíc dlouhodobě podporuje obnovu domů a památek v této zóně. „Městská památková zóna byla ve Frenštátě pod Radhoštěm vyhlášena v roce 2003. Za tu dobu byla z Programu regenerace, který vyhlašuje Ministerstvo kultury, obnovena v historické budově radnice obřadní síň, vyměněna všechna okna, dveře a v posledních letech i fasáda.  Také se obnovovaly měšťanské domy na náměstí, kde navíc přispívalo město financemi ze svého rozpočtu,“ řekl Jiří Skála z odboru investic a rozvoje, MěÚ Frenštát pod Radhoštěm. Městská památková zóna se rozkládá na ploše 7,5 ha a nachází se v ní 22 kulturních památek včetně čtyř soch. V letech 2005 – 2018 město vynaložilo na obnovu městské památkové zóny více jak 27,4 milionů korun. Z toho 9,47 mil. korun získalo v rámci dotačního titulu Programu regenerace Ministerstva kultury ČR.

Konkrétně v loňském roce se za přispění finančních prostředků Ministerstva kultury podařilo dokončit obnovu fasády historické budovy radnice, provést udržovací práce včetně obnovy čelní fasády domu č. p. 30 a obnovu střechy na domě č. p. 34. Za podpory Moravskoslezského kraje byla obnovena i zvonička na Kopané. Podpora Ministerstva kultury v roce 2018 činila 1 615 000 Kč, přičemž celkové náklady na obnovu dosáhly částky vyšší než 4,5 milionu korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlasování k projektům Vylepšíme Hodonín společně skončilo

21:10 Hlasování k projektům Vylepšíme Hodonín společně skončilo

Až do konce listopadu měli lidé příležitost hlasovat k projektům, které občané navrhli v participati…