Gymnázium v Bílovci zúročuje svůj návrat k matematickým třídám

04.03.2017 11:42

Nominace do reprezentačního týmu na Evropskou matematickou olympiádu dívek v Curychu, postup do celostátního kola olympiády v kategorii A a postup do krajského kola matematické olympiády pro čtyři studenty v kategorii A, jednoho studenta v kategorii B a pět v kategorii C. Tak letos boduje gymnázium z Bílovce.

Gymnázium v Bílovci zúročuje svůj návrat k matematickým třídám
Foto: bilovec.cz
Popisek: Bílovec

Skvělé umístění tolika studentů dokazuje, že rozhodnutí Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci – vrátit se ke koncepci specializovaných tříd s rozšířeným studiem matematiky – bylo správné. „Jde o největší počet studentů v soudobé historii školy, kteří takto uspěli. Navíc už podruhé ve dvou letech máme zástupce v celostátním kole matematické olympiády v kategorii A,“ je spokojen ředitel školy Vít Schindler a připomíná, že v tomto školním roce gymnázium po několikaleté odmlce znovu otevřelo jednu specializovanou skupinu s rozšířenou výukou matematiky, kterou navštěvuje dvacet žáků.

„Mezi postupujícími do dubnového krajského kola 66. ročníku matematické olympiády jsou i žáci těchto tříd. Vzhledem k tomu, že se matematice intenzivněji věnují jen krátce, od září loňského roku, jde o vynikající výsledky,“ konstatuje a dodává, že studenti mohou svůj zájem o matematiku rozvíjet i v semináři vedeném Jaroslavem Švrčkem z katedry algebry a geometrie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Právě tento seminář navštěvuje septimánka Bára Tížková, která bude školu v březnu zastupovat v kategorii A v celostátním kole matematické olympiády v Liberci, jíž se zúčastní dalších 43 nejlepších středoškoláků z republiky, a v dubnu bude reprezentovat republiku na Evropské matematické olympiádě dívek EGMO ve švýcarském Curychu. „Seminář pro mě představuje hlavní přípravu. Pan doktor Švrček s námi neprochází jen příklady, ale učí nás i správně se vyjadřovat. Nestačí totiž jen umět úlohy spočítat, ale je nezbytné také vše přesně podat a precizně okomentovat řešení. Takže se musím soustředit jak na matematiku, tak na stylistiku,“ říká sedmnáctiletá studentka.

Návrat ke koncepci specializovaných tříd s rozšířeným studiem matematiky přivítal i Jaroslav Švrček: „Letošní výsledky v jednotlivých kolech matematické olympiády jsou srovnatelné s těmi, jakých žáci tohoto gymnázia v dobách, kdy jeho matematické třídy pracovaly naplno,“ pochvaluje si viditelné zlepšení a pokračuje: „S rostoucím počtem šikovných dětí, nadaných na matematiku, vzniká ve škole zdravě konkurenční prostředí, což vede ke zlepšování každého ze žáků. Myslím, že v kategoriích B a C máme letos v krajském kole v ohni několik velmi horkých želízek… A pokud jde o nejvyšší věkovou kategorii A, v krajském kole, jehož výsledky už známe, zastupovala bílovecké gymnázium dokonce i mladší žákyně, která do této kategorie věkově zatím nespadá. Ale chceme po žácích, aby si postupně zvykali na výše položenou laťku, a to i za cenu toho, že se v konkrétním ročníku neumístí na předních pozicích. Získají však cenné zkušenosti, které mohou zúročit později… A o to víc potěší, když – jak je tomu letos – se úspěch dostaví. V našem případě má podobu čtyř úspěšných řešitelů. Jedním z nich byla například patnáctiletá žačka kvinty Michaela Svatošová, která má do budoucna velkou perspektivu. Nejlépe z bíloveckých žáků se v krajském kole kategorie A vedlo Báře Tížkové. Pokud uspěje v celostátním kole, má šanci být nominována na srpnovou Středoevropskou matematickou olympiádu v Litvě, popřípadě do reprezentačního družstva České republiky na červencovou mezinárodní matematickou olympiádu v Rio de Janeiru.“

  • Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci má k dispozici vlastní moderní internát s dostatečnou kapacitou, takže ke studiu nejen ve třídách s rozšířeným studiem matematiky se mohou hlásit žáci z celé republiky i zahraničí.
  • Studenti, kteří dosahují vynikajících výsledků v matematických olympiádách či ve středoškolské odborné činnosti, mají otevřené dveře ke studiu na prestižních vysokých školách.
  • Pokud žák v průběhu studia zjistí, že mu intenzivní zaměření na matematiku nevyhovuje, může svůj vzdělávací plán kdykoliv změnit.
  • Své znalosti mohou žáci v průběhu roku porovnávat se znalostmi žáků partnerských škol  – ILO Chorz?w z Polska a BRG Graz z Rakouska.
  • Společně s Gymnáziem Jakuba Škody v Přerově pořádá škola mezinárodní soutěž Matematický duel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihlava: Heulosem ve čtvrtek proběhnou světlušky

13:37 Jihlava: Heulosem ve čtvrtek proběhnou světlušky

Noční běh pro Světlušku se v Jihlavě uskuteční 16. května. Veškerý výtěžek ze startovného půjde proj…