Hlavní město se dohodlo s kongregací školských sester, provoz školy pro sluchově postižené již není ohrožen

12.04.2017 18:14

Radní hlavního města schválili nové znění nájemní smlouvy mezi Českou provincií Kongregace Školských sester de Notre Dame a hlavním městem Prahou, jejímž předmětem je pronájem prostor v Ječné ulici pro městem zřizovanou školu pro sluchově postižené. Provoz školy, nabízející neslyšícím vzdělávání v několika stupních, tak není nadále ohrožen. Po jednání rady to uvedla radní pro školství a evropské fondy Irena Ropková.

Hlavní město se dohodlo s kongregací školských sester, provoz školy pro sluchově postižené již není ohrožen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha

Hlavní město se díky dnešnímu rozhodnutí městských radních po bezmála třech letech definitivně dohodlo s kongregací školských sester na uzavření nové nájemní smlouvy od května 2017. Provoz vzdělávacího zařízení pro neslyšící v budově v Ječné ulici tak bude pokračovat po dobu dalších minimálně šestnácti let. „Je pro nás důležité tuto tradiční vzdělávací instituci udržet na vskutku ideálním a dobře dostupném místě v Ječné ulici v blízkosti foniatrické kliniky a v budově, která je již sedmdesát let uzpůsobena potřebám neslyšících. Jsem ráda, že se nám podařilo dosáhnout shody,“ uvedla po jednání Rady hlavního města Prahy radní pro školství a evropské fondy Irena Ropková.

Jednání o podmínkách nové nájemní smlouvy byla zahájena už v roce 2014 z popudu samotné školy i kongregace školských sester. „Původní nájemní smlouva mezi kongregací a hlavním městem byla uzavřena v roce 1992 a již neodpovídala platnému právnímu řádu, což v mnoha ohledech znesnadňovalo škole situaci při řešení běžných záležitostí provozu. Pronajímatel navíc dlouhodobě požadoval zvýšení nájemného, které bylo naposledy upraveno v roce 1996 a hrozil soudním řízením,“ vysvětlila radní Ropková důvody pro uzavření nového smluvního vztahu a náročná jednání, které dohodě předcházely.

Nájemné, stanovené na základě znaleckého posudku, nově činí celkem 8 milionů korun ročně a pronajímatel je oprávněn jej od roku 2018 navyšovat o míru inflace. Na druhé straně se pronajímatel zavázal, že provede v každém roce na své náklady opravy, rekonstrukce a úpravy budovy, a to každoročně minimálně ve výši 75 % ročního nájemného po zdanění - včetně oprav a údržby technických zařízení. „Je pro mě důležité, že výměnou za zvýšení nájemného na cenu obvyklou v dané lokalitě dostaneme dostatečné garance toho, že se žáci a studenti budou vzdělávat v budově, která bude technickým stavem odpovídat jejich potřebám. Díky uzavření nové nájemní smlouvy se otevře cesta k tolik potřebným rekonstrukcím a úpravám většího rozsahu, které za dobu trvání původní smlouvy nebylo možné realizovat,“ říká radní Ropková.

V současnosti je speciální škola komplexem škol pro sluchově postižené, poskytuje vzdělávání od předškolního až po středoškolské. Má školní družinu, vlastní školní jídelnu zajišťující jídlo pětkrát denně i internát pro děti a žáky dojíždějící z celé České republiky. Je zde i sídlo speciálně pedagogického centra pro sluchově postižené, které poskytuje speciálně pedagogickou a psychologickou péči dětem s poruchou komunikace na podkladu vady sluchu nebo poruchy řeči.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znojmo: Jedinečný svátek vína se blíží

22:08 Znojmo: Jedinečný svátek vína se blíží

Festival vína VOC Znojmo, jedinečný svátek vína, vinařů a všech příznivců vinného moku, máme už témě…