Hradec Králové: Oprava muzea skončí na jaře, otevře na podzim 2019

28.11.2018 7:34

Rekonstrukce secesní budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové zhruba za 90 milionů korun by měla skončit na jaře 2019. Pro veřejnost se ale otevře až na podzim příštího roku, řekl ČTK ředitel muzea Petr Grulich.

Hradec Králové: Oprava muzea skončí na jaře, otevře na podzim 2019
Foto: muzeumhk.cz
Popisek: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Staveniště stavbaři převzali 4. května, nyní například restaurátoři opravují vitráže a sochy. Po skončení oprav přijde na řadu příprava nové expozice dějin města.
"Rekonstrukce probíhá podle plánu, budova má být předána k užívání v dubnu. Budovu chceme otevřít na podzim, a to buď 28. října nebo 17. listopadu," řekl ČTK Grulich.

Příprava expozice za více než 18 milionů korun podle něj potrvá tři čtyři měsíce. Nepůjde o klasickou výstavu s vitrínami, základními stavebními prvky expozice by měly být architektonické prvky města. "Na rozdíl od samotné stavby bude příprava expozice naše starost. Expozice je ve fázi projektové dokumentace, nyní probíhá výběrové řízení na jejího dodavatele," řekl ČTK Grulich.

Hradečtí zastupitelé dnes vpodvečer schválili vyčlenění 20 milionů korun z rozpočtu města na vybudování expozice. Měla by vzniknout ve čtyřech sálech muzea. Město by na ni chtělo získat evropskou dotaci, která by měla pokrýt až 90 procent nákladů. Podle Jany Sedlářové z investičního odboru magistrátu není částka na vytvoření expozice součástí nákladů na vlastní rekonstrukci budovy.

Dodavatelem opravy budovy je sdružení firem GEMA ART a Chládek a Tintěra. Majitelem budovy a investorem opravy je město, zřizovatelem Muzea východních Čech je Královéhradecký kraj. Až 90 procent z celkových uznatelných nákladů má zaplatit evropská dotace.

Stavbaři již opravili například plochy před muzeem, vyměnili okna a budova má novou fasádu. Barevně odpovídá původnímu vzhledu. "Stavbaře nyní čeká dokončení rekonstrukce vnější kašny před budovou, oprava části střešních oken nebo práce v interiérech, což je oprava omítek a vymalování," řekl Grulich.

Po opravách v budově vzniknou i nové výstavní prostory. Z opravené terasy u kopule na střeše muzea bude možný výhled na část centra města. Chystá se i přemístění předávací stanice tepla, která dosud byla v suterénu budovy muzea a teplo z ní šlo i do domů v přilehlých ulicích. Stanice bude ve sklepě městské budovy v Kotěrově ulici, kde sídlí mateřská škola.

Uzavření budovy na labském nábřeží se promítá do samotného provozu muzea, omezena je výstavní činnost. A třeba oblíbený Muzejní adventní trh bude od 30. listopadu do 2. prosince v náhradních prostorech v budově hradecké univerzity na náměstí Svobody.

Muzejní budova vznikla podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909 až 1912. Národní kulturní památkou bylo muzeum prohlášeno v roce 1995.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prostějov: Příběh vitráže Národního domu

17:57 Prostějov: Příběh vitráže Národního domu

Dva z deseti původních a následně zazděných světlíků znovu získá prokreslenou secesní vitrážovou výp…