Hustopeče: Čarovná noc se slavila se sklenkou vína v ruce

26.06.2018 7:34

Hustopečský slunovrat se slavil s vínem, hudbou a čarovnými kouzly. V pátek 22. června otevřeli v noci své sklepy místní vinaři, kteří nabízeli skvělá vína i různé pochutiny, a magické bytosti odhalovaly pradávné rituály.

Hustopeče: Čarovná noc se slavila se sklenkou vína v ruce
Foto: Hustopeče
Popisek: Hustopeče
reklama

Na uvítanou bylo pro návštěvníky připraveno speciální Svatojánské víno, kterému čarovné byliny dodaly nevídanou moc, a nechyběla recese i přátelské klání vinařů z obou ulic – Vinařské a Na Hradbách. „Skromně řeknu, že jsme se na to celý rok připravovali. Každý ve sklepě víme, co nás čeká. Štupr je naše druhá ženská a ty bečky, to jsou naše děti, takže jsme připraveni výborně,“ poznamenal před soubojem Oldřich Vachala, vedoucí týmu z ulice Na Hradbách.

Vinaři byli připraveni hájit čest své ulice a soupeřili o cennou kovovou plastiku, která byla po minulém slunovratu místěna v ulici Na Hradbách. Disciplíny jim byly šité na míru, vždyť kdo jiný zná lépe vinohradnické bedny a umí koštýřem lahvovat víno? Souboj byl do poslední chvíle nerozhodný. Nakonec zvítězila ulice Vinařská, která má větší siláky a přetahování lanem pro ně byla hračka. „Ta cena ví, kam patří. Konečně došla na Vinařskou! Slavit budeme až do rána,“ radoval se Jan Stehlík, vedoucí týmu z ulice Vinařská.

Poražení vinaři z ulice Na Hradbách nesli svou prohru se ctí. „Soutěž to byla vyvedená. Trochu nám tam chyběla vědomostní soutěž, protože my to máme v hlavě a oni v kilech,“ komentoval prohru Vachala. „Věřím, že za rok se to otočí a my vyhrajeme,“ dodal. Po souboji se vinaři společně sešli u ohně a rituálně spálili přinesené věnce. Obřad zakončili jak jinak než skleničkou vína. „Přál jsem si, aby svítilo slunce a pořádně zapršelo, aby byla bohatá úroda,“ prozradil prosby Stehlík.

Cestu mezi vinnými sklípky hlídaly magické bytosti, které všechny příchozí zapojovaly do rituálů slunovratu. Nechybělo pálení čarodějných košťat, vymýšlení magických zaříkávadel, míchání svatojánského koření, uctívání bohyně slunce, poznávaní lektvarů nebo bylinek a mnoho dalšího. Kdo si chytil lesní víly, tak si s nimi mohl zatancovat. V obou ulicích hořely rituální ohně, které sloužily i na opečení špekáčků a hlavní roli postupně převzalo víno. Zábavu, která proudila do pozdních nočních hodin, podpořila na ulici Vinařská kapela Pool Litters a ve sklepech Na Hradbách vyhrávala harmonikářka Tereza Škrháková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prostějov: Analýza možností a efektivity stipendijních programů

18:38 Prostějov: Analýza možností a efektivity stipendijních programů

Město bude pomáhat studentům s jejich vzděláváním a poskytovat dotace v oblasti podpory studentů, fo…