Právě v Mladé Boleslavi proběhl v 90. letech minulého století program reindukce raroha velkého. Jak připomíná vedoucí oddělení ochrany přírody, myslivosti a rybářství na magistrátu Josef Novák, který se dravcům věnuje přes čtyři desítky let, bohužel tento program se nepodařilo dotáhnout do konce v původně naplánovaném rozsahu. Přesto to mělo pro okolní přírodu jednoznačný efekt. „Díky tomu, že Mladá Boleslav vypouštěla rarohy velké, tak okres Mladá Boleslav patří mezi okresy, kde je zaznamenán jeho hnízdní výskyt. Jsou i nyní občas vidět přímo v Mladé Boleslavi, například v okolí Česany,“ řekl Josef Novák.
Rarozi jsou podle něho vidět ale méně od doby, kdy se na komíně v automobilce usadili sokolovi stěhovaví a také zde úspěšně vyvedli mláďata. Sokoli, kteří v 80. letech minulého století prakticky přestali hnízdit na území republiky a jejich stavy výrazně klesaly celosvětově, naštěstí i díky účinným záchranným programům, zejména v USA a Německu, opět našli i v naší přírodě místo. V každém případě je sokol v Mladé Boleslavi stále velkou vzácností, nejbližší další hnízdění je prokázáno ve skalách v Českém ráji.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV