Jablonec nad Nisou: K moderní společnosti hospic neodmyslitelně patří

07.01.2016 7:31

Primátor Jablonce Petr Beitl se spolu s náměstkem Pavlem Svobodou se včera zúčastnil slavnostního otevření nového krajského hospice v ulici U Sirotčince v Liberci. Hospic sv. Zdislavy přijel osobně otevřít prezident Miloš Zeman.

Jablonec nad Nisou: K moderní společnosti hospic neodmyslitelně patří
Foto: VolbyJablonec.cz
Popisek: Silueta Jablonce nad Nisou

„Cesta ke kamennému hospici byla dlouhá a v podstatě začínala v Jablonci na přelomu tisíciletí. Jednou z neúnavných propagátorek ambulantní paliativní a domácí hospicové péče ve městě tehdy byla jablonecká lékařka Jitka Čulíková,“ vzpomíná Petr Beitl.

MUDr. Čulíková se mimo jiné snažila spolu s tehdejší senátorkou Soňou Paukrtovou a dalšími získat peníze na vybudování hospice v budově bývalé dětské nemocnice v Bezručově ulici. Záměr ale nevyšel a Jablonec nabídl budoucímu investorovi, Libereckému kraji, pozemek v Turnovské ulici naproti porodnici. Ani tam se stavba neuskutečnila. Složité období hledání vhodných prostor a financí v prvních deseti letech 21. století paradoxně přispělo k propagaci hospicové péče v Libereckém kraji a od roku 2011 dostával stále jasnější kontury obraz kamenného hospice v prázdném objektu libereckého dětského domova v ulici U Sirotčince.

„Kamenný hospic je služba pro občany, která by ve vyspělé moderní společnosti neměla chybět. Žijeme v míru, nepotýkáme s žádnými ani živelnými ani společenskými katastrofami a je naší morální povinností zajistit nemocným lidem a jejich rodinám, pokud o to projeví zájem, důstojné prostředí a kvalitní služby. Hospicová péče sv. Zdislavy má jak s péčí o nemocné, tak s doprovázením lidí v posledních chvílích života bohaté zkušenosti ze své terénní praxe. Jsem přesvědčen, že hospic povede se stejnou zodpovědností a láskou,“ řekl Petr Beitl.

Jablonec nad Nisou přispívá obecně prospěšné společnosti Hospicové péče sv. Zdislavy od jejího vzniku v roce 2013. Kromě běžného příspěvku na podporu sociální služby v terénu v roce 2015 Jablonec poskytl ještě sto tisíc korun na podporu lůžkového hospice. Pro rok 2016 pak schválili jablonečtí zastupitelé příspěvek ve výši pětinásobku počtu obyvatel města, tedy 221 tisíc korun. „Předpokládáme, že jde o pravidelný příspěvek v rámci systému víceletého financování na období 2016 – 2018 pro činnost lůžkového hospice a hospicové péče,“ konstatoval tehdy náměstek pro sociální věci Pavel Svoboda.

„Vysíláme tak jasný signál všem městům a obcím v Libereckém kraji, že hospicovou péči podporujeme a budeme se i v budoucnu podílet na financování Hospice sv. Zdislavy,“ říká primátor Petr Beitl.

Hospicová péče sv. Zdislavy, o. p. s. doprovází těžce a nevyléčitelně nemocné klienty a jejich rodiny v domácím prostředí, poskytuje paliativní péči všem, kteří se ocitli v konečném stádiu nevyléčitelné nemoci bez ohledu na věk, bydliště, sociální status nebo finanční možnosti. Služba je poskytována v České republice v Liberci, Jablonci nad Nisou a jejich okolí do 30 km. Od roku 2016 rozšířila nabídku služeb o lůžkové zařízení – Hospic sv. Zdislavy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Vedení města se situací na Štěpánce intenzivně zabývá

21:09 Mladá Boleslav: Vedení města se situací na Štěpánce intenzivně zabývá

Město už několik měsíců intenzivně řeší otázku možné bytové výstavby v areálu bývalé Koliby.