Jablonec nad Nisou: Musíme komunikovat, schodli se odborníci v oblasti zdravotní a sociální péče

27.05.2016 15:33 | Zprávy

K veřejné diskuzi na téma zdravotní a sociální péče, jejich vzájemné provázanosti a boření společenských stereotypů o této oblasti se v pátek 20. května sešli odborníci u „Kulatého stolu“ ve Spolkovém domě v Jablonci nad Nisou. Cílem diskuze bylo hledání východisek v oblasti zdravotní a sociální péče na místní úrovni.

Jablonec nad Nisou: Musíme komunikovat, schodli se odborníci v oblasti zdravotní a sociální péče
Foto: archív autora
Popisek: zleva: Hauke, Holmerová

„Sociální problematika je složitá a vnímám potřebu širší provázanosti zdravotní a sociální péče jako klíčovou pro zachování kvalitního života člověka co nejdéle je to možné. Z pozice samosprávy toto nemůžeme příliš ovlivnit, je zapotřebí zejména působit na zákonodárce a o problematice hovořit. Velmi děkuji organizátorům za pozvání a vážím si toho, že se v Jablonci daří podobná setkání a diskuze úspěšně organizovat,“ řekl jablonecký primátor Petr Beitl, který byl jedním z hostů „Kulatého stolu“.

Už třetí setkání u „Kulatého stolu“ a diskuzi nad důležitými tématy pořádalo jablonecké středisko Diakonie ČCE a Centrum sociálních služeb v Jablonci nad Nisou (CSS). Hosty letošního setkání byli Doc. MUDr. Iva Holmerová, PhD., ředitelka gerontologického centra. Mgr. Marcela Hauke, ředitelka Pečovatelské služby Města Dvůr Králové nad Labem a zástupci pracovní skupiny krajské organizace poskytovatelů sociálních služeb: Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub a předseda krajské organizace asociace poskytovatelů sociálních služeb, Jaroslav Cimbál, ředitel Zdravotně sociálních služeb Turnov, Jaromír Misík, ředitel Domova důchodců Zákupy a Jan Gabriel, ředitel Domu seniorů Liberec Františkov. Diskuze probíhala za účasti veřejnosti z řad seniorů, ale i pracovníků v sociálních službách. „Potěšila mě velká účast, problematika je složitá, ale pokud o ní nebudeme mluvit a informovat veřejnost, bude hledání východisek ještě složitější,“ řekla jedna z organizátorek Naďa Jozífková, ředitelka CSS.

Díky odmítnutí věcného záměru připravovaného zákona o dlouhodobé péči z roku 2012 přetrvává mnoho společenských stereotypů a chybí provázanost sociální a zdravotní oblasti. Problematické je i financování, které je jedním z nejdůležitějších faktorů. „Současný způsob odděleného financování sociální a zdravotní péče v České republice nereaguje na skutečnost a tím výrazně ovlivňuje kvalitu života seniorů,“ řekla Naďa Jozífková, a zdůraznila, že dokud nebude jasná legislativa, cestu zatím vidí v podpoře informovanosti seniorů i jejich rodin a vzájemné komunikaci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Souhlasím s Vámi, že nezaměstnanost roste

A že problém najít práci mají hlavně starší lidi, a že to vláda neřeší. Když budete u vlády vy, co uděláte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Letiště čeká nový gate, gastro zóna i přestěhování vedení

10:23 Pardubice: Letiště čeká nový gate, gastro zóna i přestěhování vedení

Rekonstrukce civilní části letiště, kterou zajišťuje provozovatel, probíhá podle plánu i v letní sez…