„Na město dorazila hromadná připomínka necelé padesátky podnikatelů, v níž požadovali zrušení v červnu schválené OZV k výpočtu daně z nemovitostí a snížení místního koeficientu, ve vyhlášce stanoveného na hodnotu 2. Navrhovali daň zvýšit pouze o zákonné sazby a jen pro podniky v průmyslové zóně pak stanovit místní koeficient 3. S tím jsem však zásadně nesouhlasil. I v průmyslové zóně jsou jablonečtí podnikatelé a neviděl jsem důvod, proč jen oni by měli platit i za ostatní. Výběr daní musí být spravedlivý,“ říká jablonecký primátor Miloš Vele.
Předmětem jednání zastupitelstva tak byly dvě varianty usnesení – zrušení červnové OZV a schválení nové s místním koeficientem ve výši 1,5. Výsledkem jednání je potvrzení v červnu schválené OZV k dani z nemovitostí, která počítá s místním koeficientem v hodnotě 2. Zároveň zastupitelé pověřili primátora Miloše Veleho, aby do konce května 2025 prověřil možnosti vydání opatření obecné povahy pro velké podniky, kde způsob jejich užívání má zásadní vliv na provoz a náklady veřejné infrastruktury, dopady na bezpečnost, životní prostředí atd.
„Kromě zákonného koeficientu ve výši 3,5, který platí pro statutární města a do rozpočtu by dle odhadu měl přinést 7 mil. korun, byl v již schválené OZV pro celé území města stanovený místní koeficient ve výši 2. Jím se násobí daň z nemovitostí, ale nevztahuje se na vybrané zemědělské pozemky, trvalé travní porosty nebo nevyužitelné ostatní plochy. Očekávaný přírůstek do městského rozpočtu činí přibližně 43 milionů Kč,“ vysvětluje Kateřina Tuláčková, vedoucí odboru ekonomiky jabloneckého magistrátu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV