Jablonec nad Nisou: Pyrotechniku i lampiony štěstí zakazuje nová vyhláška

24.11.2020 9:15

Novou obecně závaznou vyhlášku (OZV) má statutární město Jablonec nad Nisou. Schválili ji na svém listopadovém jednání zastupitelé a jejím cílem je účinná regulace používání zábavní pyrotechniky a lampionů štěstí na území města Jablonec nad Nisou. Podobná vyhláška ve městě dosud chyběla.

Jablonec nad Nisou: Pyrotechniku i lampiony štěstí zakazuje nová vyhláška
Foto: Stavbarokulibereckehokraje.cz
Popisek: Rekonstrukce budovy Muzea skla a bižuterie, Jablonec nad Nisou
reklama

„Nově tak OZV o regulaci zábavní pyrotechniky a lampionů štěstí zakazuje použití zábavní pyrotechniky s výjimkou silvestrovské noci v čase od 18 hodin 31. prosince do 2 hodin ráno na Nový rok. Další výjimky může udělit rada města pro předem ohlášené akce v případě, že podle ní nebude narušen veřejný pořádek ve městě,“ vysvětluje autorka podnětu vyhlášky, zastupitelka Michaela Tejmlová. Vyhláška zakazuje celoročně i vypouštění tzv. lampionů štěstí, které sice nepatří do pyrotechnických výrobků, jsou však častým původcem požárů.

Anketa

Získají koalice ODS/KDU-ČSL/TOP 09 a Piráti/STAN ve volbách sněmovní většinu?

12%
88%
hlasovalo: 13470 lidí

Nová obecně závazná vyhláška vznikla na základě návrhu zastupitelky Michaely Tejmlové. Důvodem jejího návrhu je fakt, že zábavní pyrotechnika škodí lidem i zvířatům, a to nadměrným hlukem i nečekaným světlem.

„Následky špatně snáší především malé děti, senioři a citlivější lidé, u divokých i domácích zvířat včetně ptáků dochází v důsledku stresu často k jejich úhynu,“ tvrdí Tejmlová a pokračuje: „Po explozi pyrotechniky zůstávají vyšší koncentrace oxidů uhličitého, síry i dusíku a také těžké kovy, které mohou být zdrojem zdravotních potíží. Navíc při laickém zacházení se zábavní pyrotechnikou hrozí nebezpečí požárů a zranění, nezřídka končí škodami na majetku i zdraví, bohužel, někdy i s trvalými následky.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítkov: Město chystá rekonstrukci mostu i zatrubnění potoku Čermná

21:49 Vítkov: Město chystá rekonstrukci mostu i zatrubnění potoku Čermná

Městský úřad ve Vítkově oznamuje, že se připravuje rekonstrukce mostu ve Švermově ulici v místě křiž…