Jan Bednář: Nepokoje v Baltimoru utichají

30.04.2015 11:28

Tento týden zažily Spojené státy další velkou vlnu nespokojenosti afroamerické menšiny. Vyvolalo ji obvinění z policejní brutality, k níž zřejmě došlo před dvěma týdny v městě Baltimore na severovýchodě Spojených států.

Jan Bednář: Nepokoje v Baltimoru utichají
Foto: ČTK
Popisek: Baltimore - nepokoje

Tam příslušníci policie zadrželi černošského mladíka, který později v policejní vazbě zemřel, údajně na následky dosud nevysvětlených zranění. 

Jeho smrt vyvolala vlnu protestů a násilností, které vyvrcholily v minulých dnech.

Místní policie už nedokázala zabránit hromadnému rabování a ničení majetku a prakticky na denním či spíše nočním pořádku tam byly obrovské pouliční bitvy s policií až do včerejší noci.

Teprve vyhlášení zákazu nočního vycházení v celém městě a nasazení početných oddílů národní gardy pomohly zvládnout situaci aspoň na únosnou míru.
Zákaz vycházení sice není striktně dodržován, ale tváří v tvář tisícům ozbrojených příslušníků národní gardy se podařilo omezit pouliční bitky na minimum.

Policie zatkla včera v noci „jen 10 lidí“, jak hlásil místní policejní velitel, a na příslušníky bezpečnostních sil dopadlo „jen několik“ zápalných lahví a kanystrů s benzinem. A přitom nedošlo k žádným „velkým střetům“. Oproti předchozí noci, kdy bylo zatčeno 200 lidí a více než 100 automobilů zapáleno a 15 domů zcela zničeno, je to opravdu maličkost.

Prezident Obama předtím ve veřejném projevu odsoudil žhářství a davové rabování jako „neomluvitelné“, ale zároveň naznačil, že policejní složky v městě Baltimoru by měly „zpytovat svědomí“.

A dnešní redakční úvodník americké deníku New York Times k tomu dodává, že „to by opravdu měli“, neboť základní příčinou nepokojů je podle deníku dobře zdokumentovaná historie extrémní brutality a nesprávného chování policejních příslušníků.

Velkou celonárodní hrdinkou, oslavovanou ve všech amerických médiích, se naproti tomu stala matka jednoho revoltujícího černošského mladíka, která neváhala mu před televizní kamerou vlepit pohlavek a zakřičela na něj, ať jde domů!

„Nejsem tolerantní matka,“ řekla reportérům televize CBS News, „na to si nehraju a on ví, že má problém.“

Doporučované výchovné metody americké liberální levice dostávají takzvaně „na frak“. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Obnova veřejného osvětlení přinese výraznou úsporu

20:27 Litoměřice: Obnova veřejného osvětlení přinese výraznou úsporu

Úsporu elektrické energie až o 90 % přinese městu Litoměřice projekt „Obnova soustavy veřejného osvě…