Jičín: Kraj pomůže městu s následky ekologické havárie v Budčevsi

22. 1. 2020 7:33

Královéhradecký kraj poskytne městu Jičín finanční prostředky na likvidaci následků havárie v Budčevsi. Na konci září loňského roku se zde našlo větší množství kontejnerů s obsahem odpadní kyseliny sírové s vysokým obsahem hliníku a barev poblíž vodního zdroje pro obecní vodovod. Nalezené látky mohly ohrozit kvalitu vody ve studnách či obecním vodovodu. Jejich odstranění si vyžádalo několikamilionové náklady.

Jičín: Kraj pomůže městu s následky ekologické havárie v Budčevsi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jičín
reklama

„Při zjištění této skutečnosti došlo k nápravným opatřením, která spočívala v identifikaci, odvezení a likvidaci závadné látky a následném monitoringu nesaturované zóny a podzemních vod v bezprostředním okolí. Likvidace škod způsobená zatím neznámým pachatelem skončila 21. listopadu loňského roku, přičemž náklady na odstranění havarijního stavu činily více než 3,1 milionu korun. Město Jičín k vyřešení situace přistoupilo velmi odpovědně. Nyní požádalo o uhrazení nákladů souvisejících s likvidací havárie a z pozice Královéhradeckého kraje chceme pomoci vzniklý problém vyřešit,“ uvedl radní pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství Karel Klíma.

Pokud policejní vyšetřování určí pachatele, kraj vzniklé náklady uplatní vůči této osobě.

Tuto formu pomoci Královéhradecký kraj neposkytuje obcím poprvé. Před časem poskytl městu Nový Bydžov 10 milionů korun jako pomoc při likvidaci ekologické zátěže po bývalém podniku Kovoplast, který zamořil spodní vody. Město s tímto problémem bojuje více než 7 let a i zde se připravil projekt na konečnou sanaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přerov: Pro bezdomovce v karanténě by postavili hasiči stan v okrajové části města

6:32 Přerov: Pro bezdomovce v karanténě by postavili hasiči stan v okrajové části města

Už po deváté zasedal na přerovské radnici krizový štáb města Přerova. Hlavním tématem dnešního jedná…