Jihlava: Město chystá květnovou deratizaci, do té doby lze nahlašovat výskyt potkanů

11. 4. 2021 19:03

Celoplošná jarní deratizace letos v Jihlavě proběhne v polovině května a opět se neobejde bez spolupráce firem i obyvatel. Magistrát města v současné době rozesílá výzvy k připojení, k hubení hlodavců by se však měl připojit každý.

Jihlava: Město chystá květnovou deratizaci, do té doby lze nahlašovat výskyt potkanů
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava
reklama

Stačí uklidit u sklepů či skladů a utěsnit nežádoucí otvory, případně v lokalitách silného výskytu potkanů opatřit dveře a okna sítěmi. A pokud víte o norách na veřejných plochách, kde se potkani vyskytují, můžete je nahlásit na čísle 567 167 306 či e-mailu katerina.kadlecova@jihlava-city.cz.

Anketa

Má premiér Babiš na vlastní pěst shánět vakcíny i vysoko nad rámec cen, které vyjednala EU?

78%
22%
hlasovalo: 11563 lidí

„Větší výskyt potkanů ve městě odborníci potvrzují na větších sídlištích s hustou kanalizační sítí. Mají velký prostor a klid k rozmnožování. Množství lidí vylévá do kanalizace spoustu tužších zbytků jídla, takže potravy mají hojnost. Potkani se nespokojí s potravou z kanalizace, ale za tmy vylézají z kanálů prohrabanými dírami okolo poklopů,“ uvedla Kateřina Kadlecová z  odboru správy realit Magistrátu města Jihlavy.

Magistrát města Jihlavy bude deratizovat travnaté plochy města, podzemí a nemovitosti ve svém majetku. Služby města Jihlavy jako provozovatelé kanalizačních sítí provedli deratizaci již začátkem dubna. „Letos nebudeme vyzývat jednotlivé firmy, neboť jim tato povinnost vyplývá ze Zákona o ochraně veřejného zdraví. Přesto bychom rádi, aby se připojili jak podnikatelské subjekty na území města, instituce a bytová družstva v katastru města, tak občané,“ doplnila Kadlecová.

Proč deratizujeme?

Přemnožení hlodavci představují jednak zdravotnický problém - podílejí se na přenosu salmonely nebo smrtelné Wailovy žloutenky. Způsobují ale také rozsáhlé hospodářské škody, ať už znehodnocením potravin svojí močí nebo poškozením zdiva a omítek v důsledku jejich přirozeného hryzacího reflexu.

Jeden pár potkanů může mít v příznivých podmínkách až 800 potomků. Aby byl boj proti škodlivým hlodavcům účinný a vynaložené finanční prostředky byly efektivně využity, je nejvhodnější právě plošný způsob deratizace.

Jedním z předpokladů je také pochopení občanů a jejich spolupráce. Jedná se o ozdravné opatření s důsledky pro celý katastr města. Při správném dodržení technologie by měla plošná deratizace přinést až 90 % efekt.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karlovy Vary: Vary Virtual. Revoluční aplikace nahradí plastovou Karlovarskou kartu

20:51 Karlovy Vary: Vary Virtual. Revoluční aplikace nahradí plastovou Karlovarskou kartu

Jen několik málo dopravních podniků v České republice dokáže odbavit cestující kompletně on-line a d…