Jihlava: Město požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty

21.06.2021 17:39

Manažeři České pošty oznámili primátorce Jihlavy svůj záměr slučovat a uzavírat některé svoje pobočky. Vedení města je pro zachování nekomerčních poštovních služeb pro veřejnost v dostupné vzdálenosti, a hlavně volá po výrazném zlepšení a zrychlení poštovních služeb.

Jihlava: Město požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Pro většinu radních města jsou záměry České pošty se slučováním a uzavíráním poboček novinkou, se kterou se špatně smiřují. „Je pro mne nepřijatelné, aby se uzavíraly služby v lokalitách, které jsou centrem pro až desítky tisíc lidí,“ uvedl náměstek primátorky Vít Zeman. Tato centra jako Erbenova nebo Březinky musí podle Zemana naopak nabídnout daleko více služeb pro své obyvatele. „Je nemyslitelné, abychom jako vedení města prosazovali zahušťování města a na druhé straně nám stát a jeho státní podnik překládal důležité veřejné služby daleko za město,” doplnil náměstek Zeman.

„Informace je pro mne zcela nová a velmi překvapivá. Očekával bych, že takto důležité zásahy do dostupnosti služeb státního podniku pro občany Jihlavy budou kvalitně a s mnohem větším předstihem komunikovány se zástupci samosprávy,“ myslí si radní David Beke a dodává: „Z doposud zveřejněných materiálů tomu rozumím tak, že je zde snaha o vymístění veřejné služby z veřejného prostoru města do soukromého prostoru za městem, což je zcela v rozporu s aktuální strategií poskytovatelů komerčních služeb, kteří chtějí naopak dostat své služby až do domu.“

Za veřejnost se postaví i radní Libor Kuchyňa. Podle jeho slov by mělo mít 50 tisíc lidí z Jihlavy veřejné poštovní služby ve spádové vzdálenosti. "Nenecháme z obyvatel Jihlavy dělat pokusné králíky restrukturalizace České pošty," uvedl Kuchyňa.

Anketa

Je dobře, aby byly děti pod 16 let očkovány proti covidu-19?

13%
82%
hlasovalo: 7157 lidí

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová, která jako první jednala s manažery České pošty, dnes uvedla:„Jsme dlouhodobě nespokojeni s kvalitou služeb České pošty a nechceme podporovat nekvalitní službu. Budeme apelovat na podnik, aby nekomerční veřejné poštovní služby pro veřejnost zachoval a pokud možno rozšiřoval v dostupných vzdálenostech, ale nechceme teď vstupovat do mediální války lidí s poštou."

Balíky, pojištění a další produkty by měl podle jihlavských radních řešit komerční sektor, ale úřední písemnosti, Czechpoint nebo např. důchody musí být pro obyvatele co nejdostupnější.

„Chceme se za obyvatele Jihlavy postavit. Jeví se nám to jako nepromyšlený krok, který povede k dalšímu vylidňování města a stávajících veřejných prostor i k nežádoucí podpoře automobilové dopravy. Požádal jsem už předsedu senátu Miloše Vystrčila a mám příslib, že bude zprostředkováno setkání s generálním ředitelem České pošty a vyjasnění si cílů a strategií státního podniku, které se na první pohled jeví, že jdou proti zájmům veřejnosti a občanů Jihlavy,“ doplnil radní Jihlavy David Beke.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šumperk: V kulturáku vzniklo koloběžkové centrum

12:47 Šumperk: V kulturáku vzniklo koloběžkové centrum

V prostorách Domu kultury Šumperk, kde donedávna sídlila sázková kancelář, vzniklo nově koloběžkové …