Jihlava: Nejvíce snižuje kvalitu vzduchu doprava a „domácí“ topení

20.02.2017 20:40 | Zprávy

„Za celý rok 2016 byl překročen denní limit pro koncentrace prašných částic 22krát, přesto nedošlo k překročení imisního limitu pro průměrnou roční koncentraci“, uvedl Robert Skeřil z Českého hydrometeorologického ústavu, který vyhodnotil další rok dlouhodobého měření kvality ovzduší. To v Jihlavě probíhá už od roku 2010, náklady rovným dílem hradí město a Kraj Vysočina.

Jihlava: Nejvíce snižuje kvalitu vzduchu doprava a „domácí“ topení
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

K překročení imisního limitu dojde pouze v případě, kdy denní koncentrace pro prašné částice je překročena více než 35krát za rok. K tomu došlo na začátku měření, tedy v roce 2010. Z hlediska počtu dnů s koncentracemi vyššími než 50 µg.m-3 došlo oproti roku 2015 ke zhoršení na úroveň roku 2014 a 2012, což potvrdilo výjimečnost roku 2015 způsobenou příznivými rozptylovými podmínkami.

V rámci vyhodnocení měření byla data srovnána s výsledky měření prováděného Českým hydrometeorologickým ústavem v rámci státního imisního monitoringu v areálu Základní školy Demlova a na stanici AIM v Košeticích. V případě lokality Demlova došlo k mírnému poklesu počtu dní s koncentracemi prašných částic vyššími než 50 µg.m-3, lokalita Košetice zůstala v roce 2016 na jediném překročení jako v roce 2015.

„Z čerstvých dat vyplývá, že v rezidenčních částech Jihlavy je velmi dobrá kvalita ovzduší, blížící se pozaďovým hodnotám,“ uvedl Robert Skeřil.
„Neméně důležitá je skutečnost, že v Kraji Vysočina nebyla, na rozdíl od většiny jiných krajů, v posledních měsících vyhlášena smogová situace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Můžu se zeptat na to, jaká ministryně to byla?

Nevím, co je to ta Eurodžungle, proč to nezveřejníte rovnou, když o tom píšete? https://www.parlamentnilisty.cz/profily/JUDr-Ondrej-Dostal-Ph-D-LL-M-156529/clanek/Pri-statni-hymne-si-natacela-videa-na-mobil-142504

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Přípravné práce na revitalizaci Červeňáku začínají

16:47 Pardubice: Přípravné práce na revitalizaci Červeňáku začínají

Město pokračuje v přípravě rozsáhlé revitalizace přírodní lokality Červeňák. Od konce října zde začí…