Jihlava: Pár suchých lip u Mariánského sloupu je skácen

03.03.2019 20:11

Společně s nimi šla k zemi také lípa na dolním náměstí naproti lékárně.

Jihlava: Pár suchých lip u Mariánského sloupu je skácen
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava
reklama

Tři prosychající stromy se sníženou vitalitou na Masarykově náměstí se staly nebezpečnými pro kolemjdoucí. Město si proto od Správy městských lesů objednalo jejich skácení. Nové stromy se prozatím vysazovat nebudou, a to kvůli plánované revitalizaci Masarykova náměstí.

„Při kácení bylo vidět, že se postupně uřezávané větve rozpadají, protože jsou vyhnilé. I když by se na pařezech mohlo zdát, že stromy byly v pořádku, realita je jiná – koruny stromů a kosterní větve byly suché a opravdu nebezpečné. U těchto tří stromů, které dnes musely jít dolů, už nebylo možné život prodloužit. O zachránění těch ostatních se budeme snažit dál,“ sdělila Katarina Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí.

Stromy budou nahrazeny po konečném výběru projektu revitalizace náměstí. Uvažuje se také nad jejich vysázením již v předstihu, aby byly před dalším případným kácením zapěstovány. Nová koncepce náměstí počítá s dvaceti stromy navíc, kolemjdoucí tedy o žádoucí stín nepřijdou. Kromě stromořadí u západní strany náměstí návrh počítá i s vytvořením skupin stromů v ploše náměstí, kde by měly vzniknout oázy zeleně, podobné těm nynějším kolem morového sloupu.

Dopolední kácení stálo město přibližně pět tisíc korun, největší podíl na částce měly opatření pro zajištění bezpečnosti. Strom naproti lékárně na dolním náměstí byl skácen najednou, aby práce nezdržovaly dopravu. Další dva stromy u morového sloupu byly kvůli bezpečnosti káceny postupně. Pracovníci Správy městských lesů nejprve ořezali jejich větve a pak teprve svalili spodní kmen.

Lípy byly na místě vysázeny přibližně před sto lety, a to při rekonstrukci Mariánského sloupu. Před deseti lety byly ošetřeny pneumatickým rýčem, který jejich stav výrazně zlepšil. „Bohužel i poté lidé v jejich kořenovém prostoru chodili a venčili zde psy. Jejich stav se kvůli tomu opět výrazně zhoršil,“ doplnila Katarina Ruschková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přerov: Most nad Strhancem je ve špatném stavu, chystá se jeho oprava i vyčištění toku

11:20 Přerov: Most nad Strhancem je ve špatném stavu, chystá se jeho oprava i vyčištění toku

Opravy se dočká most přes potok Strhanec, sloužící k propojení přerovských ulic Skopalova a Na Hrázi…