Jihlava: Slavnostní otevření Stříbrného domu

20.05.2024 22:09 | Tisková zpráva

Jihlava slavnostně otevřela nový kulturní klenot Masarykova náměstí, Stříbrný dům s číslem popisným 21. Dům byl rekonstruován za finanční podpory prestižních Fondů EHP 2014–2021, mezi politiky, architekty, staviteli či úředníky tedy nechyběla ani zástupkyně norské organizace Vestnorsk filmsenter Stine Tveten.

Jihlava: Slavnostní otevření Stříbrného domu
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Dům protkaný stříbrnou nití propojující historii, kulturu, film, vzdělání i architekturu. To je Stříbrný dům v Jihlavě, který byl ve středu 15. května slavnostně otevřen za přítomnosti významných regionálních politiků i těch, kteří se na jeho rekonstrukci podíleli nebo v něm budou působit. V úvodu se přibližně třicet hostů sešlo u tribuny před domem, která má zajistit nejen dobrý výhled na fasádu domu v rohu dolního Masarykova náměstí, ale také bude sloužit jako výuková pomůcka při workshopech.

Široké veřejnosti se dům otevře o minulém víkendu, kdy se v rámci akce Otvírání uskutečnily promítání, komentované prohlídky i speciální přednášky v režii všech aktérů Stříbrného domu. Více informací najdete ZDE nebo v programu, přiloženém ke stažení ZDE.

Jako první promluvil primátor města Petr Ryška, který zmínil další nedávné rekonstrukce, které významně přispěly ke kultivaci centra Jihlavy, Muzeum Vysočiny a kostel sv. Ignáce z Loyoly. „Věřím, že Stříbrný dům bude jednou z perel našeho města a že ho jak obyvatelé Jihlavy, tak i její návštěvníci rádi navštíví a potěší se akcemi, které v něm budou.“

Primátor mimo jiné poděkoval také svému náměstkovi pro oblast správy majetku a architektury, který rekonstrukci za pomoci bývalé primátorky města Karolíny Koubové, inicioval. „Bylo to dobrodružství a velký příběh, který jsem si rozdělil do tří dramat,“ uvedl s tím, že první výzvou bylo samotné vytvoření projektové dokumentace a zařízení stavebního povolení. Jako drama označil také samotnou snahu rezervovat a udržet v rozpočtu města potřebných 80 milionů korun a nakonec také samotnou stavbu domu. „A do toho archeologové našli dle mého „korunovační klenoty“ Jihlavy, razidlo a vybavení mincovny ze 13. století, z doby Přemysla Otakara II., krále železného a zlatého. Tento evropsky významný nález se prolíná celým domem, který slávu královského horního města zpřítomňuje.“

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek připomněl nedávné oslavy 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie, díky které bylo možné zažádat a poté úspěšně využít podpory z Norska. „Je to další důkaz toho, že do Evropské unie patříme a že bychom si toho měli vážit a být na to patřičně hrdí. Je to významná pomoc nejen pro Jihlavu, ale pro celou Českou republiku.“xxxx

Při otevření tedy nechyběla ani zástupkyně Norska, a to filmařka z filmového centra Vestnorsk filmsenter, které bude v domě také působit, Stine Tveten. „Věřím, že díky filmu můžeme vytvářet příběhy, zobrazovat různé perspektivy, a také propojovat příběhy z různých částí světa. [..] Přeji Stříbrnému domu vše nejlepší a doufám, že i zde vzniknou nové zajímavé příběhy,“ promluvila k přítomným za pomoci překladatelky.

A právě místem k diskuzi a rozebírání různých úhlů pohledu, má dům být dle autora architektonického návrhu Marka Štěpána. „Záměrem bylo navázat na humanistické a renesanční období, které bylo přestavováno. Vytvořit svobodný prostor a nechat zaznívat i rozdílné přístupy k tvorbě a řemeslu. Doufám, že se to plně projeví při fungování domu a že zde bude ostrov svobody pro resonanci různých názorů, prostor pro jejich tříbení, koexistenci různých týmů a jedinců a inspirativním prostředím pro příchozí,“ uvedl oděn celý ve stříbrném, připraven strávit první noc v apartmánu pro hosty, který je součástí.

Slovo dostal také zástupce zhotovitele, společnosti Pozemní stavby Jihlava, Roman Kapoun, který ve stručnosti a s humorem uvedl, že všechny křivé omítky a kocouři na fasádě jsou úmysl.

Provoz Stříbrného domu

Jak již bylo zmíněno, dům se stane centrem kultury a vzdělání. Provoz domu zajistí Brána Jihlavy, zázemí však bude sloužit i dalším subjektům. Samotná Brána Jihlavy bude v renovovaných prostorách vytvářet marketing města i celého regionu, zaměří se také na tvorbu služeb a produktů cestovního ruchu, jako jsou průvodcovské služby či zážitkové expozice prezentující kulturní dědictví města. V rámci vzdělávání se zaměří na různé programy pro školy i veřejnost, a to opět na téma architektury a historie města.

Do přízemí domu se vrátila Čajovna Kuba & Pařízek, jejíž majitelka Iva Pařízková prozradila, že díky novým prostorům mohou pokračovat i v aktivitě, kterou začali vykonávat v dočasném sídle na Husově ulici, a to v hodinách jógy a meditace. Zároveň připomněla, že tato rodinná čajovna zdejší prostor kultivuje již od roku 1996.

Vedle Brány Jihlavy bude hlavním uživatelem nových prostor také Centrum dokumentárního filmu. Centrum zde povede audiovizuální digitální archiv či mediatéku kulturního dědictví města, dále bude provozovat tvůrčí dílny a projekty. CDF bude také mapovat zajímavá místa regionu a poskytovat lokační servis profesionálům – tedy vyhledávat a nabízet lokace pro natáčení filmů. Zaměří se také na vzdělávání a programy pro školy.

Významnou aktivitou se stane také Jihlavský architektonický manuál, tedy elektronická a částečně i tištěná databáze odborných textů zaměřených na historickou architektonickou tvorbu Jihlavy. V návaznosti na JAM zde vznikne architektonická badatelna, v rámci které se budou mapovat, katalogizovat i prezentovat místní architektonické hodnoty, a to s důrazem na jejich ochranu i další rozvoj. To vše opět s přidanou hodnotou v podobě workshopů pro veřejnost a vzdělávacích programů pro základní školy.

Městu se podařilo na unikátní projekt získat grant z Fondů EHP 2014–2021 v nejvyšší možné výši, a to téměř 39 milionů korun. Celkové náklady na opravu domu dosahují přibližně 80 milionů korun.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hradec Králové: V létě pět novinek. K mlžným branám přibyla mlžná krychle a stromy

22:28 Hradec Králové: V létě pět novinek. K mlžným branám přibyla mlžná krychle a stromy

V minulém roce instalovaly Technické služby Hradec Králové po městě prvních pět mlžných bran. Letos …