Jindřichův Hradec: Ve Vídeňské ulici najdete kameny zmizelých

08.05.2018 10:41

Slavnostní akt uložení kamenů zmizelých se uskutečnil ve Vídeňské ulici u nemocniční zdi. Dříve tu stával rodný dům rodiny Stampfových, jejíž čtyři členové byli v květnu 1942 povoláni do transportu, kde zahynuli.

Jindřichův Hradec: Ve Vídeňské ulici najdete kameny zmizelých
Foto: jh.cz
Popisek: Pohled na Jindřichův Hradec
reklama

Tichou vzpomínkou jsme si připomněli osudy našich bývalých spoluobčanů, kteří doplatili na hrůzy 2. světové války a stali se oběťmi holocaustu. Z velké židovské komunity, která žila před válkou v našem městě, zahynulo v koncentračních táborech a nevrátilo se zpět téměř 300 obyvatel židovského původu. Na jejich památku byl v loňském roce vybudován v Jindřichově Hradci důstojný památník.

Kameny, které se nazývají „kameny zmizelých“ nalezneme po celé Evropě. "Jsou jich tisíce a stále přibývají, jak si lidé, kterým není lhostejná společná historie, připomínají osudy svých blízkých. A jsou to nejenom příbuzní, ale i města a obce či zájmové spolky. Jsme rádi, že i my se k nim můžeme připojit, aby vzpomínka na naše židovské sousedy byla stále živá," řekl starosta města Stanislav Mrvka.

Akce se mimo jiné zúčastnili tajemník Židovské obce, Tomáš Kraus, herec a znalec židovských hřbitovů Achab Heidler, studenti Smíchovské střední průmyslové školy, žáci druhé základní školy a zástupci jindřichohradeckého spolku ZIKARON.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dívčice: Léto v České Lhotě ukončilo gulášové klání

16:59 Dívčice: Léto v České Lhotě ukončilo gulášové klání

Tento způsob léta, zdál se mi poněkud nešťastným. Slavná věta z pera Vladislava Vančury, jen v minul…